Radio cyfrowe - początki, teraźniejszość i przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 11:45
- Historia radia cyfrowego zaczyna się w drugiej połowie lat 80. XX wieku. W Europie realizowano wtedy projekt o nazwie DAB Eureka 147. Cyfra ta wzięła się stąd, że zaangażowało się w to 147 firm. Koordynatorem była natomiast Komisja Europejska - mówi dr Jacek Cichocki.
Audio
  • Dr Jacek Cichocki o początkach radia cyfrowego w Europie i technicznej stronie tego procesu (Eureka/Jedynka)
Cyfrowe odbiorniki radiowe
Cyfrowe odbiorniki radioweFoto: Wojciech Kusiński/PR

Jak tłumaczy gość radiowej Jedynki, na podstawie wyników projektu DAB Eureka 147 opracowano pierwszą wersję normy systemu radiofonii cyfrowej. Na jej podstawie na początku lat 90. ubiegłego wieku uruchamiono próbną emisję.

Które radio było prekursorem w tej dziedzinie, kiedy pierwsze emisje w systemie cyfrowym pojawiły się w Polsce, czym radio cyfrowe różni się od analogowego, jakie są zalety, ale i wady technologii cyfrowej w odbiorze na co dzień i czym różni się odbiór muzyki w radiu cyfrowym, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: dr Jacek Cichocki (Instytut Radioelektroniki i Technik Multimedialnych Politechniki Warszawskiej).

Data emisji: 5.10.2016

Godzina emisji: 19.12

pg/ab

Czytaj także

Barbara Stanisławczyk: pytanie o technologiczną przyszłość radia pozostaje otwarte

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 08:53
Mało kto zdaje sobie sprawę, że cyfrowy system nadawania i odbiorniki cyfrowe istnieją - powiedziała w "Sygnałach dnia" prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk. Przyszłość cyfryzacji radia w Europie będzie omawiana dziś w Krakowie na Europejskim Forum Radiowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Erlends Calabuig: proces cyfryzacji radia to wyzwanie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 13:17
- Rozwój nowych technologii obserwujemy od lat. Radio musi się do nich dostosować, nie może ich ignorować - mówi w radiowej Jedynce dyrektor generalny sieci Euranet Plus.
rozwiń zwiń