Mizar - tatarska nekropolia w Polsce. "Zabytek unikatowy w skali europejskiej"

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2016 15:16
Mizar w miejscowości Studzianka (województwo lubelskie) jest jednym z sześciu zachowanych w Polsce cmentarzy tatarskich. Znajduje się tam kilkaset nagrobków, z których najstarsze pochodzą z XVIII wieku.
Audio
Mizar
MizarFoto: JanuszStepulak/Wikimedia Commons/CC

Choć od wielu już lat w Studziance nie ma społeczności Tatarów, to ich cmentarz otoczony jest troskliwą opieką przez mieszkańców i władze gminy. Niedawno w prace zaangażowała się Fundacja Dziedzictwa Kulturowego, która pomogła zinwentaryzować nagrobki.

- W Polsce jest tylko 6 takich cmentarzy tatarskich, większość pozostała na dawnych ziemiach wschodnich Rzeczypospolitej, na Litwie czy na Białorusi - podkreślił w radiowej Jedynce dr Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.

- Nekropolia w Studziance jest unikatowa przede wszystkim dlatego, że jest takim cmentarzem przeniesionym wprost z przełomu XVIII i XIX wieku (...) Mamy do czynienia z zabytkiem unikatowym w skali europejskiej - całościowo zachowany cmentarz tatarski bez żadnych współczesnych naleciałości, a jednocześnie cmentarz, który nie został rozkradziony - wskazał gość "Eureki".

Na co natrafili przedstawiciele Fundacji Dziedzictwa Kulturowego podczas prowadzonych w Studziance prac, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Michał Laszczkowski (prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego)

Data emisji: 28.10.2016

Godzina emisji: 19.11

kk/pg

Czytaj także

Skarby odkryte przez Polaków. "To przerosło nasze najśmielsze oczekiwania"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2016 16:05
- Po tym znalezisku uznałem, że właściwie limit naszego szczęścia na ten sezon się wyczerpał. Uznałem, że nic lepszego nas nie może spotkać. Traf chciał, że otworzyliśmy jeszcze jeden grobowiec - powiedział w radiowej Jedynce dr hab. Krzysztofa Jakubiaka.
rozwiń zwiń