Dlaczego w historii Uniwersytetu Warszawskiego pojawił się Zagórów?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 20:14
W całej Polsce jest kilkadziesiąt miejsc związanych z Uniwersytetem Warszawskim. W "Eurece" przyjrzeliśmy się jednemu z nich.
Audio
  • Dlaczego w historii UW pojawił się Zagórów? (Eureka/Jedynka)
Brama Uniwersytetu Warszawskiego
Brama Uniwersytetu WarszawskiegoFoto: Kamyq/Pixabay/Domena publiczna

Związki ze stołeczną uczelnią mają ośrodki badawcze, jak nowoczesne i imponujące Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach; małe stacje terenowe, jak ta w Urwitałcie na Mazurach a także ośrodki wczasowe, jak w nadmorskim Łukęcinie.

A także małe miasteczka, które nie mają, co prawda, uniwersyteckiego ośrodka badawczego, ale w przeszłości były związane z UW poprzez sławnych uczonych i pielęgnują tę pamięć. W "Historii z Indeksem w tle" opowieść o jednym z nich - o wielkopolskim Zagórowie.

- Patronami zagórowskiej szkoły są bracia Kostaneccy. Ród, który w życiu naukowym naszych ziem odegrał wybitną rolę, w życiu naukowym XIX i XX wieku. Bracia urodzili się nieopodal Zagórowa - wyjaśnił historyk Uniwersytetu Warszawskiego dr Robert Gawkowski.

Wskazał, że Antoni Kostanecki w latach 1917-1919 przewodził UW, zaś parę lat wcześniej profesor medycyny Kazimierz Kostanecki był rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stanisław Kostanecki, chemik, był p.o. rektora we szwajcarskim Fryburgu.

Wysłuchaj całej audycji, z której można się więcej dowiedzieć o Zagórowie i jego związkach z Uniwersytetem Warszawskim. A czym są Dni Patriotów?

Uniwersytet Warszawski obchodzi w tym roku 200-lecie powstania. Polskie Radio patronuje jubileuszowi.

***

Tytuł audycji: "Historia z indeksem w tle" w paśmie Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: Marek Kujawa (dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie), Łukasz Parus (dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Zagórów, jeden z inicjatorów Dni Patronów), dr Robert Gawkowski (historyk UW)

Data emisji: 8.11.2016

Godzina emisji: 19.09

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Jubileuszowa inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2016 21:50
Studenci z Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczęli rok akademicki. Inauguracja miała szczególny charakter, bo w tym roku przypada 200-lecie uczelni.
rozwiń zwiń