Uniwersytet Warszawski wraca na Powiśle i nad Wisłę

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2016 22:22
- Ciągle planujemy przebudowę istniejących budynków i powstanie nowych obiektów na Powiślu, w pobliżu już istniejących. Dzięki BUW dzielnica ta zupełnie zmieniła charakter - opowiada rektor, prof. Marcin Pałys.
Audio
  • Jak będzie się rozwijał Uniwersytet Warszawski? (Eureka/ Jedynka)
Brama Uniwersytetu Warszawskiego
Brama Uniwersytetu WarszawskiegoFoto: Kamyq/Pixabay/Domena publiczna

Czytaj także
Truszczak.-1200.jpg
Medal 200-lecia UW dla Doroty Truszczak

Uniwersytet Warszawski liczy sobie 200 lat. Rektor jest zdania, że od początku powstania uczelni nie zmienia się jego misja, jaką jest jak najlepsze kształcenie nowych pokoleń Polaków, prowadzenie badań naukowych, rozwijanie nauki, poszukiwanie prawdy i sensu. - Jest to coś, co wciąż jest ważne w działalności Uniwersytetu, tak jak oddziaływanie na otoczenie, powodowanie, że mamy coraz więcej ludzi dobrze wykształconych, rozumiejących świat i potrafiących się w nim poruszać - opowiada prof. Marcin Pałys.

Ze względu na burzliwe dzieje Polski huczne obchodzenie jubileuszy powstania uczelni nie zawsze było możliwe. Zarówno XIX, jak i XX wiek obfitowały w różne, nie zawsze sprzyjające świętowaniu okoliczności. - 50 lat po powstaniu Uniwersytetu mnożyły się represje po powstaniu styczniowym, a wielki jubileusz odbył się dopiero w 1958 roku - mówi historyk, dr Robert Gawkowski.

Jakie niezwykłe prezenty uświetniały szczególne wydarzenia w dziejach uczelni? Jak na rozwój UW wpłynęły zmiany w Warszawie? O tym więcej w nagraniu.

W audycji wykorzystano nagrania archiwalne.

Polskie Radio miało patronat nad 200. rocznicą powstania Uniwersytetu Warszawskiego.

***

Tytuł audycji: "Historia z indeksem w tle" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: dr Robert Gawkowski (historyk Uniwersytetu Warszawskiego), prof. Marcin Pałys (rektor Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 6.12.2016

Godzina emisji: 19.10

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Szkoła Rycerska - pierwsza nowoczesna szkoła w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 01:32
- To, co wyróżniało szczególnie Szkołę Rycerską to jej nowoczesny, oświeceniowy program wychowawczy. Zrezygnowano z wklepywania wiadomości na pamięć na rzecz ich zrozumienia - mówi dr Robert Gawkowski, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie mieszkali żacy na początku istnienia Uniwersytetu Warszawskiego?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2016 16:01
- Gdy w 1930 roku otworzono pierwszy dom akademicki na Ochocie, to było prawie jak święto narodowe - podkreślił dr Robert Gawkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego w historii Uniwersytetu Warszawskiego pojawił się Zagórów?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 20:14
W całej Polsce jest kilkadziesiąt miejsc związanych z Uniwersytetem Warszawskim. W "Eurece" przyjrzeliśmy się jednemu z nich.
rozwiń zwiń