Ignacy Daszyński - zapomniany marszałek polskiej demokracji

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 07:00
Józef Piłsudski nazwał go publicznie durniem, a jego urzędników fagasami, co doprowadziło do rozbratu. - Ignacy Daszyński miał silną osobowość i umiał się postawić, gdy się z kimś nie zgadzał - podkreśla prowadząca, Katarzyna Jankowska.
Audio
  • Jakie poglądy miał Ignacy Daszyński? (Eureka/ Jedynka)
Ignacy Daszyński, praca Stanisława Lentza
Ignacy Daszyński, praca Stanisława LentzaFoto: domena publiczna

Jeden z czołowych działaczy politycznych okresu międzywojennego, Ignacy Daszyński przyszedł na świat 150 lat temu. - Jest to znana osoba, przy czym jego poglądy zostały zapomniane, więc warto o nich mówić. Opierały się one na takich wartościach, jak równość, wolność, braterstwo, a nade wszystko cenił sprawiedliwość społeczną, o czym mówił, kiedy został premierem Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej w Lublinie, tuż po odzyskaniu niepodległości - opowiada historyk.

Daszyński był niechętny dyktaturze i krwawej rewolucji, a wspierał demokrację parlamentarną i pokojowe rozwiązywanie konfliktów. Po odzyskaniu niepodległości pełnił różne funkcje państwowe i był osobą lubianą. - Wynikało to przede wszystkim z jego uroku, kultury osobistej i ogromnego taktu - mówi prof. Adam Koseski.

Jaką wizję granic państwa miał Ignacy Daszyński? Dlaczego był przeciwny traktatowi wersalskiemu? O tym więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Adam Koseski (historyk, rektor Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora)

Data emisji: 7.12.2016

Godzina emisji: 19.11

sm/mg

Czytaj także

Miejskie klimaty II Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 11:40
- Nawet w Polsce centralnej, nie mówię o Polsce "B" czyli o Kresach, tak naprawdę poza Warszawą niewiele się działo. Prawie cała cyganeria artystyczna, elity kulturalne Krakowa, które nadawały ton temu miastu przeprowadziły się do Warszawy - mówi Sławomir Koper.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po jakie książki historyczne najchętniej sięgamy?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 01:30
- Najbardziej interesuje nas historia Polski i ten temat dominuje wśród książek historycznych. Jesteśmy również ciekawi wątków związanych z II wojną światową i historią świata - mówi Zbigniew Czerwiński, przewodniczący Porozumienia Wydawców Książki Historycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Korybut Wiśniowiecki – pechowiec na polskim tronie

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2016 16:54
- Michał Korybut Wiśniowiecki odziedziczył po poprzedniku kraj bardzo skonfliktowany wewnętrznie i borykający z się z wieloma zagrożeniami zewnętrznymi. Z kolei jego następcą był Jan Sobieski, wokół którego stworzono zwycięski mit. W konfrontacji z nim Korybut wypadał blado - mówi historyk dr Przemysław Gawron.
rozwiń zwiń