X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rycheza - niesłusznie znienawidzona królowa Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2016 12:10
- Gdy Aleksander Przezdziecki szukał śladów po pierwszych Piastach, również po Rychezie, zapisał w swej pracy wydanej w 1856 r.,że na imię Rychezy zebrały się przekleństwa całych pokoleń, że nawet dzieci w jego czasach są w stanie powiedzieć, że była najgorszą władczynią w historii Polski - mówił biograf Kamil Janicki.
Audio
  • Kamil Janicki, autor biografii Rychezy odkłamuje mity o tej polskiej królowej (Eureka/Jedynka)
Rycheza Lotaryńska, Ryksa - (ur. ok. 993, zm. 21 marca 1063 w SaalfeldSaale)  żona Mieszka II, polska królowa, zwana błogosławioną. Reprodukacja rysunku Jana Matejki
Rycheza Lotaryńska, Ryksa - (ur. ok. 993, zm. 21 marca 1063 w Saalfeld/Saale) – żona Mieszka II, polska królowa, zwana błogosławioną. Reprodukacja rysunku Jana MatejkiFoto: REP/PAP/Wojciech Pacewicz

Rycheza Lotaryńska była królową Polski, żoną Mieszka II, synową Bolesława Chrobrego i matką księcia Kazimierza Odnowiciela. Polscy kronikarze osądzali ją surowo, dziś wiemy, że nie zasługiwała na taką ocenę. Została uznana przez lud błogosławioną, jej wspomnienie w roku liturgicznym przypada 21 maja.

- Utrwalił się mit, że Rycheza była kobietą, która odebrała Polsce koronę. Pokłoniła się Niemcom, zdradziła w tym momencie, gdy waliło się imperium Chrobrego. A było zupełnie na odwrót - tłumaczył Kamil Janicki. - Rycheza przyniosła Polsce koronę, bo we wczesnym średniowieczu nie dało się zostać królem, gdy nie miało się namacalnego związku z dynastią Karolingów, a Rycheza była siostrzenicą Ottona III - cesarza i przyniosła do Polski dziedzictwo imperatorskie - wyjaśniał gość radiowej Jedynki.

Historyk dodał, że "skrajnie negatywna ocena Rychezy wynikała z tego, że była Niemką, a Niemki miały zawsze w Polsce złą prasę. - Była kobietą niezależną, ambitną, gwałtowną, dążącą do celu nie zważając na środki. Żyła bardzo długo jak na owe czasy, była kobietą piękną - co wykazały współczesne badania jej szczątków - opisywał królową Kamil Janicki.

Czy wyniesienie Rychezy na ołtarze zostało zaplanowane przez nią samą? Dlaczego kilkaset razy, aż do XVII wieku, otwierany był jej grobowiec? Jaką rolę w wykreowaniu czarnej legendy Rychezy odegrał Wincenty Kadłubek? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Kamil Janicki (autor biografii Rychezy "Damy bez skazy")

Data emisji: 26.12.2016

Godzina emisji: 19.07

ab/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stefan Batory - wybitny strateg

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2016 17:40
Batory - rządzący w latach 1571-86 - zapisał się na kartach historii jako władca, który prowadził mądrą politykę wewnętrzną i zagraniczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław IV Waza - król, któremu korona spadła z głowy

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 08:00
Miał wielki dar zjednywania sobie ludzi i cieszył się dużą popularnością. - Większość osób była pod ogromnym wrażeniem króla Władysława IV Wazy i jego osobistego wdzięku - opowiada historyk, dr Przemysław Gawron.
rozwiń zwiń