Olbia - "polska" grecka kolonia na Ukrainie pełna niespodzianek

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 21:06
Do Olbii za czasów jej świetności w V w. p.n.e. zawitał i zachwycił się nią Herodot. - Nawet opisał czterodniową wycieczkę w górę rzeki Bug, co mogło doprowadzić go w okolice Targowicy, więc mamy wątki polskie w historii dotyczącej starożytnych Greków - mówi archeolog dr Alfred Twardecki.
Audio
  • Dr Alfred Twardecki opowiada o pracach archeologicznych na Ukrainie i odkryciach w Olbii (Eureka/ Jedynka)
Pomiędzy VIII a VI w p.n.e., w czasie tzw. wielkiej kolonizacji greckie polis założyły nad Morzem Czarnym i na terenach przyległych ponad 50 nowych miast. Powstałe kolonie stawały się często bogatsze od swoich metropolii, czego dowody znajdują teraz archeolodzy. Na zdjęciu stanowisko archeologiczne w Olbii na Ukrainie
Pomiędzy VIII a VI w p.n.e., w czasie tzw. wielkiej kolonizacji greckie polis założyły nad Morzem Czarnym i na terenach przyległych ponad 50 nowych miast. Powstałe kolonie stawały się często bogatsze od swoich metropolii, czego dowody znajdują teraz archeolodzy. Na zdjęciu stanowisko archeologiczne w Olbii na UkrainieFoto: Wikipedia Commons/domena publiczna

Szef polskiej misji archeologicznej w Olbii podkreśla, że zbieranie zabytków ma przede wszystkim na celu wysnuwanie wniosków i aktualizowanie dotychczasowej wiedzy. Po pierwszym sezonie prac na terenie dzisiejszej Ukrainy naukowcy doszli do dość zadziwiających rezultatów. Na podstawie znalezionej ceramiki można wysnuć wniosek, że osadnictwo w Olbii trwało do początku V wieku po narodzinach Chrystusa, a nie jak wcześniej sądzono do najazdu Hunów w 375 r. n.e.

- Z przymrużeniem oka można powiedzieć, że Olbia to nasza "polska" grecka kolonia, bo jest to jedyna znana nam grecka kolonia, która teoretycznie i mitologicznie leżała w granicach Pierwszej Rzeczpospolitej - śmieje się archeolog.

Polacy badają obecnie najciekawszą część starożytnego miasta. Z nagrania audycji dowiesz się jaką i usłyszysz jakie są marzenia polskiej misji dotyczące Olbii.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Alfred Twardecki (Muzeum Narodowego w Warszawie, szef polskiej misji archeologicznej w Olbii)

Data emisji: 27.01.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/pg

Czytaj także

Polacy od 20 lat w Libanie. "To wart poznania kraj"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 22:59
- Polscy archeolodzy pojawili się w Libanie we właściwym czasie i zadomowili się tam. Jest to słabo poznany i bardzo piękny kraj, a o samej Fenicji wciąż wiemy mało - mówi dr hab. Tomasz Waliszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyprawa do podziemi muzeum w Kairze

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2016 12:43
Muzeum Egipskie w Kairze to najwspanialsza placówka prezentująca skarby cywilizacji starożytnego Egiptu. Zbiory mieszczą się w oddanym do użytku w 1902 roku neoklasycystycznym budynku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sensacja w świecie nauki. Pierwsze takie cmentarzysko zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 00:58
- Chcielibyśmy kontynuować badania, by dowiedzieć się więcej na temat relacji pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem do towarzystwa, które sięgają czasów rzymskich - mówi dr Marta Osypińska, archeozoolog z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.
rozwiń zwiń