X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wyjątkowy i cenny rękopis wrócił do polskich zbiorów

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 22:12
- Moglibyśmy przypuszczać, że zakup rękopisu przez Jakuba Wargockiego był lokatą kapitału, bo one ciągle drożeją, ale tu chodziło o coś więcej. W "Godzinkach" znajdują się dopiski świadczące o tym, że modlitewnik miał charakter użytkowy - mówi dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Audio
  • Tajemnicza historia "Godzinek" Jakuba Wargockiego (Eureka/ Jedynka)
Iluminowany rękopis z końca XV w., został kupiony przez Bibliotekę Narodową na aukcji w Londynie dzięki mecenatowi Fundacji PZU. W trakcie konferencji, na której zaprezentowano zabytkowy rękopis. podpisano list intencyjny dotyczący długofalowej współpracy Biblioteki Narodowej i PZU
Iluminowany rękopis z końca XV w., został kupiony przez Bibliotekę Narodową na aukcji w Londynie dzięki mecenatowi Fundacji PZU. W trakcie konferencji, na której zaprezentowano zabytkowy rękopis. podpisano list intencyjny dotyczący długofalowej współpracy Biblioteki Narodowej i PZUFoto: PAP/Jacek Turczyk

Biblioteka Narodowa zakupiła na aukcji w Londynie "Godzinki" Jakuba Wargockiego, bogato zdobiony, renesansowy rękopis z końca XV wieku. Wykonany we Florencji modlitewnik maryjny był początkowo w posiadaniu rajcy z Przemyśla. "Godzinki" są bardzo cennym rękopisem w zbiorach Biblioteki, dostarczającym informacji na temat religijności owych czasów. Dzięki dostępności skarbów Rzeczypospolitej na stronie internetowej Polona.pl każdy może zobaczyć zabytkowy egzemplarz modlitewnika w powiększeniu.

- Podobnej klasy związane z Polską rękopisy nie pojawiają się na rynku, więc zakup ten jest tym bardziej ważny. Nie znamy autorów czy skryby, a spośród trzystu kart pergaminowych prawie każda jest zdobiona złotem i elementami dekoracyjnymi - opowiada dyrektor Biblioteki Narodowej.

W programie mówimy o wyjątkowości rękopisu, jego pierwszym właścicielu, powodach zamówienia modlitewnika oraz jego dziejach.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 6.02.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Król kontra wicekról. Stefan Batory i Jan Zamoyski

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 16:00
- Obaj Batory i Zamoyski wynieśli część swoich przekonań ze studiów, które przebiegały w jednym miejscu w pewnym momencie, w Padwie - przypomina prof. Andrzej Nowak
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jurek Bitschan - nastoletni obrońca Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2017 17:36
W 2018 roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym co tydzień przedstawiać będziemy ludzi, którym zawdzięczamy to, że po 123 latach Polska wróciła na mapę Europy i obroniła niepodległość w wojnie polsko-bolszewickiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Kościuszko i książę Józef Poniatowski w walce o niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 16:10
Tadeusz Kościuszko – inżynier wojskowy, słynny budowniczy amerykańskich twierdz i przywódca insurekcji oraz książę Józef Poniatowski - bratanek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, urodzony w Wiedniu, Polak z wyboru, który nie opuścił Napoleona.
rozwiń zwiń