Najbardziej tajemniczy organ ludzki w trójwymiarze

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 00:21
Co się dzieje, jeśli określona część mózgu jest uszkodzona? Na to i inne pytania stara się odpowiedzieć twórca kolorowych, trójwymiarowych map mózgu i laureat Oskara radiologicznego, prof. Wiesław Nowiński.
Audio
  • Jaka jest rola trójwymiarowych map mózgu? (Eureka/ Jedynka)
Specjalnością profesora Nowińskiego są: przetwarzanie obrazów medycznych, atlasy mózgu, neuroinformatyka, stymulacja mózgu, symulatory chirurgiczne, komputerowe wspomaganie diagnozy i leczenie oraz przyszłe kierunki radiologii i chirurgii wspomagane komputerowo
Specjalnością profesora Nowińskiego są: przetwarzanie obrazów medycznych, atlasy mózgu, neuroinformatyka, stymulacja mózgu, symulatory chirurgiczne, komputerowe wspomaganie diagnozy i leczenie oraz przyszłe kierunki radiologii i chirurgii wspomagane komputerowoFoto: sdecoret/Shutterstock

Prof. Wiesław Nowińskijest inżynierem i choć nie ma dyplomu studiów medycznych, to zajmuje się funkcjonowaniem ludzkiego mózgu. Jak podkreśla, ma to swoje zalety, bo dzięki temu myśli inaczej. - Mapy związane z mózgiem, stosowane do symulacji chirurgicznych, stawiały największe wyzwania, więc podjąłem decyzję, że chciałabym się tym zajmować i one mi się najszybciej odwdzięczyły nagrodami i pierwszym produktem, który wszedł na rynek globalny - opowiada ekspert ds. obrazowania mózgu.

Tworzone przez profesora i zespół naukowców kolorowe, cyfrowe atlasy są wykorzystywane m.in. w zastosowaniach klinicznych np. w radiologii i w chirurgii, do celów badawczych i naukowych. Korzysta z nich ponad 100 krajów, co przekłada się na zdrowie setek tysięcy pacjentów. Objętość mózgu nie jest duża, ale ma miliardy neuronów i spełnia szereg funkcji, które wciąż stawiają nowe wyzwania przed światem nauki. W programie opowiadamy o innych tajemnicach mózgu, które stara się rozwikłać profesor Wiesław Nowiński i jego największych osiągnięciach.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Wiesław Nowiński (światowy ekspert ds. obrazowania mózgu, twórca atlasów mózgu)

Data emisji: 7.02.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/ab

Czytaj także

Komputer w służbie choremu, czyli neuronawigacja

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 23:02
- Neuronawigacja jest bardziej dokładna niż GPS, który działa z dokładnością do 1,5 metra, a w tym przypadku sięga ona jednego milimetra - mówi prof. Wojciech Kloc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludzki mózg nie przestaje zadziwiać naukowców

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 20:55
- Zrobiliśmy bardzo prosty eksperyment, a jego wyniki są niezwykłe, bo jak się okazuje kora słuchowa może się przestawić na wzrok - mówi psycholog, dr hab. Marcin Szwed.
rozwiń zwiń