Uczta dla oczu nie tylko spragnionych piękna

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 01:22
- Prezentowany na wystawie "Spragnieni piękna" obraz "My i wojna" Okunia oprócz artystycznych walorów ma przesłanie dość symboliczne. Pokazujemy go między dwoma rzeźbami niczym dwiema wojnami rozpostarty kawałek świetnej sztuki - mówi kustosz, Renata Higersberger.
Audio
  • Rozmowa wokół wystawy "Spragnieni piękna" (Eureka/ Jedynka)
Obraz Edwarda Okunia My i wojna, który jest prezentowany na wystawie Spragnieni piękna. Pokaz na 100-lecie Stowarzyszenia Przyjaciele MNW
Obraz Edwarda Okunia "My i wojna”, który jest prezentowany na wystawie Spragnieni piękna. Pokaz na 100-lecie Stowarzyszenia "Przyjaciele MNW" Foto: materiały prasowe

100 lat temu powstało Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Narodowego w Warszawie. Jego celem było wspieranie Muzeum poprzez zbieranie na jego cel funduszy, zakup dzieł sztuki i przeciwdziałanie niszczycielskim skutkom wielkiej wojny. Z okazji jubileuszu przygotowano wystawę, przywołującą karnawałową atmosferę międzywojennej Warszawy.

- Co ciekawe i bliskie nam, wśród darczyńców Muzeum Narodowego w Warszawie byli m.in. Jerzy Blikle, ojciec profesora Andrzeja Blikle, syn Henryka Sienkiewicza, też Henryk Sienkiewicz i profesor Władysław Tatarkiewicz. Choć były to odległe czasy, to są to ludzie, o których słyszeliśmy z historii lub o których nadal słyszymy - opowiada Paweł Kastory, prezes Stowarzyszenia.

Na wystawie poza dziełami sztuki i rzeźbami są prezentowane stroje, meble, przedmioty toaletowe i użytku codziennego. Goście Katarzyny Kobyleckiej mówią o tym, jak lata 20. różniły się od lat 30. XX wieku, jak powstawała kolekcja Muzeum Narodowego w Warszawie i jaki jest zamysł wystawy. Jak można stać się członkiem Stowarzyszenia? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Audycja: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: Paweł Kastory (prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Narodowego w Warszawie), Renata Higersberger (kustosz w Zbiorach Sztuki Polskiej MNW)

Data: 8.02.2017

Godzina: 19.09

sm/ab

Czytaj także

Bezcenne nabytki Muzeum Narodowego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 09:30
W latach 2014–16 kolekcja Muzeum Narodowego wzbogaciła się o cenne dzieła. Od 17 listopada są one udostępnione zwiedzającym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Majętny kolekcjoner-esteta i jego bezcenna kolekcja

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 22:53
Ignacy Korwin Milewski, wyrafinowany esteta o gwałtownym charakterze, skupił w swoich rękach kolekcję sztuki, którą można nazwać wizytówką polskiego malarstwa. Dziś część tych płócien można oglądać na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie.
rozwiń zwiń