Niewidomi sami na szlaku, czyli projekt "Góry w ciemności"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 14:51
- Projektem "Góry w ciemności" chcemy przekonać społeczeństwo ludzi widzących, że niewidomy widzi, tylko inaczej, bo czuje, dotyka i chce tak samo jak my być samowystarczalny - mówi pomysłodawca projektu Adam Karpiński.
Audio
  • Twórcy projektu "Góry w ciemności" opowiadają o dostępności gór dla osób niewidomych i niedowidzących (Eureka/ Jedynka)
Urządzenie GWC było testowane w Górach Izerskich przez kilkuosobową grupę przy wejściu na Wysoki Kamień położony 1058 m n.p.m. Składa się z kasku z antenką, która odbiera fale z nadajników zamontowanych na drzewach wzdłuż trasy
Urządzenie GWC było testowane w Górach Izerskich przez kilkuosobową grupę przy wejściu na Wysoki Kamień położony 1058 m n.p.m. Składa się z kasku z antenką, która odbiera fale z nadajników zamontowanych na drzewach wzdłuż trasyFoto: RobinTphoto (thanks for 1M views) via Foter.com / CC BY-NC-ND

Urządzenie GWC, nazwą nawiązujące do tytułu projektu "Góry w ciemności", ma pomóc osobom niewidomym i niedowidzącym w chodzeniu po górach. Korzysta ono z fal radiowych z nadajników zamontowanych wzdłuż trasy. - Tych anten jest na tyle dużo, by dokładnie precyzowały pozycję i umożliwiały bezpieczne poruszanie się po szlaku - opowiada pomysłodawca projektu, Adam Karpiński.

Początkowym pomysłem było umieszczenie odbiornika w lasce, jednak ostatecznie zdecydowano się na głowę. Stworzono do tego celu specjalny żółty kask z anteną, która odbiera sygnały ze znajdujących się w okolicy nadajników. Trasę jak i aparaturę testowała grupa niewidomych i ich ocena była bardzo dobra. - Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni z pomysłu tego projektu i będziemy go wspierać, by dalej się rozwijał, bo myślę, że warto - podsumowuje Kamil Dorsz, niewidomy miłośnik gór.

O wyzwaniach projektu, brzęczykach i zakłóceniach na szlaku rozmawiamy z osobami związanymi z tą inicjatywą. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: Kamil Dorsz (niewidomy miłośnik gór), Adam Karpiński (Wyższa Szkoła Bankowa), dr inż. Łukasz Konat (Politechnika Wrocławska)

Data emisji: 7.03.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/mg

Czytaj także

Audiodeskrypcja, czyli kultura bliżej nas wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 00:00
- Dzięki audiodeskrypcji możemy zrozumieć wielowarstwowość dzieła sztuki. Ona otwiera oczy osobom niedowidzącym i niewidomym oraz sprawia, że możemy doświadczyć spektaklu na własnej skórze - mówi Barbara Szymańska, Wiceprezes Zarządu Fundacji Audiodeskrypcja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pomagać niepełnosprawnym, żeby... nie szkodzić?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 20:06
- Żegnając się z niewidomymi kolegami mówiłam "do widzenia", "do zobaczenia", a potem zastanawiałam się, czy to właściwe. Ale co niby mielibyśmy mówić: "do pomacania" czy "do usłyszenia"?! Taka komunikacja jest zupełnie naturalna – mówi Małgorzata Szumowska, dyrektorka Niewidzialnej Wystawy.
rozwiń zwiń