X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zagadka, która zdradza pochodzenie państwa Piastów

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 22:26
- Jak się okazuje, mamy do czynienia z obcymi mieszkańcami, którzy uczestniczyli w tworzeniu polskiej państwowości - mówi o cmentarzysku w miejscowości Bodzia archeolog, prof. Andrzeja Buko.
Audio
  • Co wyniki badań cmentarzyska w Bodzi mówią o naszej przeszłości? (Eureka/ Jedynka)
Groby w Bodzi. Pochówki te są datowane na XI wiek n.e.
Groby w Bodzi. Pochówki te są datowane na XI wiek n.e.Foto: Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Wykopaliska w miejscowości Bodzia, niedaleko Włocławka trwały dwa lata i były związane z budową trasy A1. Niezwykle intrygujące cmentarzysko z czasów pierwszych Piastów bardzo zainteresowało badaczy, bo nie ma analogii ani w Polsce, ani w Europie. Znaleziono ok. 50 elitarnych pochówków z wartościowym wyposażeniem.

- Jest to cmentarz elitarny, bo pochowani tam ludzie należeli do osób z wyższych sfer społecznych, jak byśmy dziś powiedzieli z arystokracji. Znaleziono wiele wspaniałego wyposażenia, w tym unikatowe w skali europejskiej przedmioty. Z badań, które przeprowadziliśmy wynika, że znaczna część tych ludzi była z importu, to nie byli miejscowi, tylko obcy przybysze, ale pochowani obok jednego z głównych ośrodków Państwa Piastowskiego - opowiada archeolog.

O wyjątkowości cmentarzyska świadczy również jego układ i grodzenie, o których mówimy w nagraniu audycji. Jak wyniki badań archeologów zmieniają naszą wiedzę na temat pochodzenia państwa polskiego?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Andrzeja Buko (mediewista, archeolog, pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 17.03.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/ab

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polak, Turek, dwa bratanki. Ponad 600 lat niezwykłej historii

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 20:54
W przeszłości mieszkańcy Europy mieli problemy z odróżnieniem Polaków i Turków tylko po stroju. - Kultura Orientu m.in. przez kontakty z imperium osmańskim, bardzo silnie się odznaczyła w naszym kraju - opowiada zastępca dyrektora Zamku Królewskiego Ziemowit Koźmiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Drozdowski i szkoła uczenia historii przez dzieje ludzi

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 00:05
- Historię może łatwiej zrozumieć przez ludzkie losy, a poza tym biografistyka uczy szacunku dla dokonań przeszłości - mówi profesor Marian Marek Drozdowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archeologia przyszłości i przyszłość archeologii

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 21:42
Przyszłością dla archeologii są badania nieinwazyjne, wizualizacje i wirtualne mapy stanowisk. O wyzwaniach, przed jakimi stoi świat nauki rozmawiamy z doświadczonymi ekspertami.
rozwiń zwiń