Zagadka, która zdradza pochodzenie państwa Piastów

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 22:26
- Jak się okazuje, mamy do czynienia z obcymi mieszkańcami, którzy uczestniczyli w tworzeniu polskiej państwowości - mówi o cmentarzysku w miejscowości Bodzia archeolog, prof. Andrzeja Buko.
Audio
  • Co wyniki badań cmentarzyska w Bodzi mówią o naszej przeszłości? (Eureka/ Jedynka)
Groby w Bodzi. Pochówki te są datowane na XI wiek n.e.
Groby w Bodzi. Pochówki te są datowane na XI wiek n.e.Foto: Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Wykopaliska w miejscowości Bodzia, niedaleko Włocławka trwały dwa lata i były związane z budową trasy A1. Niezwykle intrygujące cmentarzysko z czasów pierwszych Piastów bardzo zainteresowało badaczy, bo nie ma analogii ani w Polsce, ani w Europie. Znaleziono ok. 50 elitarnych pochówków z wartościowym wyposażeniem.

- Jest to cmentarz elitarny, bo pochowani tam ludzie należeli do osób z wyższych sfer społecznych, jak byśmy dziś powiedzieli z arystokracji. Znaleziono wiele wspaniałego wyposażenia, w tym unikatowe w skali europejskiej przedmioty. Z badań, które przeprowadziliśmy wynika, że znaczna część tych ludzi była z importu, to nie byli miejscowi, tylko obcy przybysze, ale pochowani obok jednego z głównych ośrodków Państwa Piastowskiego - opowiada archeolog.

O wyjątkowości cmentarzyska świadczy również jego układ i grodzenie, o których mówimy w nagraniu audycji. Jak wyniki badań archeologów zmieniają naszą wiedzę na temat pochodzenia państwa polskiego?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Andrzeja Buko (mediewista, archeolog, pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 17.03.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/ab

 

 

Czytaj także

Polak, Turek, dwa bratanki. Ponad 600 lat niezwykłej historii

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 20:54
W przeszłości mieszkańcy Europy mieli problemy z odróżnieniem Polaków i Turków tylko po stroju. - Kultura Orientu m.in. przez kontakty z imperium osmańskim, bardzo silnie się odznaczyła w naszym kraju - opowiada zastępca dyrektora Zamku Królewskiego Ziemowit Koźmiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Drozdowski i szkoła uczenia historii przez dzieje ludzi

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 00:05
- Historię może łatwiej zrozumieć przez ludzkie losy, a poza tym biografistyka uczy szacunku dla dokonań przeszłości - mówi profesor Marian Marek Drozdowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archeologia przyszłości i przyszłość archeologii

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 21:42
Przyszłością dla archeologii są badania nieinwazyjne, wizualizacje i wirtualne mapy stanowisk. O wyzwaniach, przed jakimi stoi świat nauki rozmawiamy z doświadczonymi ekspertami.
rozwiń zwiń