X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zaczyna się sezon wiosenno-letni. Uwaga na kleszcze

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 00:19
Lekarze i specjaliści są zdania, że najniebezpieczniejszym zwierzęciem, jakie żyje w Polsce jest dość niepozorny, biorąc pod uwagę rozmiary, kleszcz. Czy rzeczywiście powinniśmy się objawiać tego pajęczaka?
Audio
  • Jakie są sposoby na leczenie kleszczowego zapalenia mózgu? (Eureka/Jedynka)
Wzrost liczby zachorowań na boreliozę notuje się od kilku lat wśród leśników i rolników.
Wzrost liczby zachorowań na boreliozę notuje się od kilku lat wśród leśników i rolników.Foto: Foter.com

Istnieje około 900 gatunków kleszczy, z czego 19 występuje w Polsce. - Istotne z punktu widzenia wektorowania patogenów, czyli przenoszenia chorób odkleszczowych, są dwa gatunki - mówi prof. Edward Siński, wybitny parazytolog z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Ugryzienie przez kleszcza łączy się z obawą przed boreliozą, choć nie jest to jedyna choroba związana z tym zwierzęciem. Kolejnym jest wirus kleszczowego zapalenia mózgu, znajdujący się w ślinie pajęczaka. - W najgorszym przypadku może dojść do zajęcia głębokich struktur mózgu i przebieg choroby może być czasami bardzo dramatyczny. Może dojść do zajęcia rdzenia przedłużonego, korzeni nerwowych, czemu towarzyszą porażenia kończyn i nerwu przeponowego - opowiada prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

O tym, kiedy zaczyna się aktywność kleszczy, jak się przed nimi zabezpieczyć i jakie są sposoby leczenia kleszczowego zapalenia mózgu mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. Joanna Zajkowska (Klinika Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku), prof. Edward Siński (wybitny parazytolog z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego), dr hab. n. med. Ernest Kuchar (pediatra, lekarz chorób zakaźnych, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym)

Data emisji: 6.04.2017

Godzina emisji: 19.08

sm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Siatkówczak - nowotwór złośliwy, który dotyka najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 23:51
- Trzeba słuchać rodziców, bo najlepiej wiedzą, co dzieje się z ich dzieckiem. Wczesne rozpoznanie oznacza mniej zaawansowaną chorobę i mniej intensywne leczenie - mówi lekarz prof. Bożena Dembowska-Bagińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uwaga! Kleszcze w natarciu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 09:11
- Wcześnie przyszła wiosna, zrobiło się ciepło, więc nie tylko my budzimy się do życia, nie tylko my chcemy wychodzić na spacery, ale też różne krwiopijne stawonogi - tłumaczyła ekspertka z Uniwersytetu Medycznego.
rozwiń zwiń