Zaczyna się sezon wiosenno-letni. Uwaga na kleszcze

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 00:19
Lekarze i specjaliści są zdania, że najniebezpieczniejszym zwierzęciem, jakie żyje w Polsce jest dość niepozorny, biorąc pod uwagę rozmiary, kleszcz. Czy rzeczywiście powinniśmy się objawiać tego pajęczaka?
Audio
  • Jakie są sposoby na leczenie kleszczowego zapalenia mózgu? (Eureka/Jedynka)
Wzrost liczby zachorowań na boreliozę notuje się od kilku lat wśród leśników i rolników.
Wzrost liczby zachorowań na boreliozę notuje się od kilku lat wśród leśników i rolników.Foto: Foter.com

Istnieje około 900 gatunków kleszczy, z czego 19 występuje w Polsce. - Istotne z punktu widzenia wektorowania patogenów, czyli przenoszenia chorób odkleszczowych, są dwa gatunki - mówi prof. Edward Siński, wybitny parazytolog z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Ugryzienie przez kleszcza łączy się z obawą przed boreliozą, choć nie jest to jedyna choroba związana z tym zwierzęciem. Kolejnym jest wirus kleszczowego zapalenia mózgu, znajdujący się w ślinie pajęczaka. - W najgorszym przypadku może dojść do zajęcia głębokich struktur mózgu i przebieg choroby może być czasami bardzo dramatyczny. Może dojść do zajęcia rdzenia przedłużonego, korzeni nerwowych, czemu towarzyszą porażenia kończyn i nerwu przeponowego - opowiada prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

O tym, kiedy zaczyna się aktywność kleszczy, jak się przed nimi zabezpieczyć i jakie są sposoby leczenia kleszczowego zapalenia mózgu mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. Joanna Zajkowska (Klinika Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku), prof. Edward Siński (wybitny parazytolog z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego), dr hab. n. med. Ernest Kuchar (pediatra, lekarz chorób zakaźnych, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym)

Data emisji: 6.04.2017

Godzina emisji: 19.08

sm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Siatkówczak - nowotwór złośliwy, który dotyka najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 23:51
- Trzeba słuchać rodziców, bo najlepiej wiedzą, co dzieje się z ich dzieckiem. Wczesne rozpoznanie oznacza mniej zaawansowaną chorobę i mniej intensywne leczenie - mówi lekarz prof. Bożena Dembowska-Bagińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uwaga! Kleszcze w natarciu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 09:11
- Wcześnie przyszła wiosna, zrobiło się ciepło, więc nie tylko my budzimy się do życia, nie tylko my chcemy wychodzić na spacery, ale też różne krwiopijne stawonogi - tłumaczyła ekspertka z Uniwersytetu Medycznego.
rozwiń zwiń