X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Choroba Parkinsona - co o niej wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 21:00
- Choroby Parkinsona w zupełności wyleczyć nie można. Odbywa się jedynie leczenie objawów ruchowych - mówi neurolog dr hab. Dariusz Koziorowski.
Audio
  • Choroba Parkinsona - co o niej wiemy? (Eureka/ Jedynka)
Choroba Parkinsona jest jedną z najczęściej występujących chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego i rozpoczyna się między 40. a 70. rokiem życia. W wyniku schorzenia uszkodzeniu lub zanikaniu ulegają komórki nerwowe znajdujące się w niewielkiej, ale bardzo ważnej części ludzkiego mózgu  istocie czarnej
Choroba Parkinsona jest jedną z najczęściej występujących chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego i rozpoczyna się między 40. a 70. rokiem życia. W wyniku schorzenia uszkodzeniu lub zanikaniu ulegają komórki nerwowe znajdujące się w niewielkiej, ale bardzo ważnej części ludzkiego mózgu – istocie czarnejFoto: adriaticfoto/Shutterstock

11 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Chorych na Chorobę Parkinsona. Minęło 200 lat, odkąd londyński lekarz James Parkinson po raz pierwszy opisał tę chorobę. W Polsce jest nią dotkniętych ok. 70-90 tysięcy osób, a nowych pacjentów wciąż przybywa. Neurolog z Fundacji Żyć z Chorobą Parkinsona dodaje, że zapadający na chorobę Parkinsona są coraz młodsi, bywa, że mają i 37 lat.

- Podstawowe objawy, na które należy zwrócić uwagę, to sztywność mięśniowa, spowolnienie, co jest często ignorowane. Wszyscy kojarzymy chorobę Parkinsona z drżeniem, a ono nie zawsze występuje - mówi lekarz Aleksandra Karbowniczek.

Utrata węchu, ogólna słabość, sztywność mięśniowa występująca w jednej stronie ciała, trudność w wypowiadaniu się to tylko niektóre z objawów, o których mówimy w nagraniu audycji. Opowiadamy też, jak wygląda leczenie i życie codzienne chorych.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr n. med. Aleksandra Karbowniczek (neurolog z Fundacji Żyć z Chorobą Parkinsona), dr hab. n. med. Dariusz Koziorowski (neurolog), Ewa Dobrowolska (Mazowieckie Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona), Wojciech Machajek i Jagoda Pawłowska-Machajek (Fundacja Parkinsona w Lublinie)

Data emisji: 13.04.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak żyć na pełnej petardzie aż do końca?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 21:14
- Życie na pełnej petardzie to towarzyszenie w cierpieniu, przyjmowaniu trudnych wiadomości i umieranie. To bycie najbardziej przyzwoitym, dotykanie łagodnego misterium śmierci - mówił ks. Jan Kaczkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaczyna się sezon wiosenno-letni. Uwaga na kleszcze

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 00:19
Lekarze i specjaliści są zdania, że najniebezpieczniejszym zwierzęciem, jakie żyje w Polsce jest dość niepozorny, biorąc pod uwagę rozmiary, kleszcz. Czy rzeczywiście powinniśmy się objawiać tego pajęczaka?
rozwiń zwiń