Zapomniane zwyczaje i obrzędy wielkanocne

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 14:00
- Turki wielkanocne to bardzo rozbudowany zwyczaj. Jest też bardzo atrakcyjny ze względu na to, że nie wypływa z inicjatywy Kościoła, tylko z inicjatywy ludzi i pewnego stowarzyszenia - opowiada Aleksander Robotycki.
Audio
  • Zapomniane zwyczaje i obrzędy wielkanocne (Eureka/Jedynka)
Turki to wielkanocny zwyczaj ludowy zaciągania straży przy Grobie Pańskim. Znany od XVII wieku obchodzony jest w niewielu kościołach w Polsce. Podczas procesji rezurekcyjnej przebierańcy zaczepiają młode dziewczyny uderzając je w stopy pałką przypominającą palmę wielkanocną
Turki to wielkanocny zwyczaj ludowy zaciągania straży przy Grobie Pańskim. Znany od XVII wieku obchodzony jest w niewielu kościołach w Polsce. Podczas procesji rezurekcyjnej przebierańcy zaczepiają młode dziewczyny uderzając je w stopy pałką przypominającą palmę wielkanocnąFoto: PAP/Maciej Kuroń

Wielkanoc tradycje 1000.jpg
Pogrzeb żuru, walatka, śmigus-dyngus i inne wielkanocne tradycje ludowe

- To grupa nazwijmy to paramilitarna, która prezentuje broń, ma także towarzyszącą orkiestrę. Jednym z jej zadań jest postawienie straży przy Grobie Pańskim, co się dzieje w Wielki Piątek po południu - opowiada gość "Eureki". Po rezurekcji Turki Wielkanocne wędrują po miejscowości grając "Pobudkę", która ma przypominać o tym, że Chrystus zmartwychwstał. 

Skąd się wzięła tradycja Turków Wielkanocnych? Które zwyczaje mają korzenie przedchrześcijańskie? Gdzie w obrzędach Poniedziałku Wielkanocnego nie wykorzystywano w obrzędach wody, a witki wierzbowe i dlaczego? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Aleksander Robotycki (Państwowe Muzeum Etnograficznego w Warszawie)

Data emisji: 16.04.2017

Godzina emisji: 21.10

gs/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielkanoc na Kresach. Bogactwo zwyczajów i tradycji

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2016 23:23
- Wyjątkowość tych świąt wynikała z tego, że katolicy mieszkali wśród chrześcijan obrządku wschodniego. Wspólna Wielkanoc wypadała raz na cztery lata - opowiada Ewa Szakalicka z Federacji Organizacji Kresowych.
rozwiń zwiń