Hiperurykemia. Niszczy serce, a mało kto wie, że jest na nią chory

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 20:34
- Hiperurykemii, czyli zwiększonemu stężeniu kwasu moczowego we krwi sprzyja wiek i częściej dotyka osób z nadciśnieniem tętniczym, chorobą nerek, otyłością i cukrzycą - mówi w radiowej Jedynce prof. Krystyna Widecka.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Chaikom/Shutterstock

Związek pomiędzy hiperurykemią a chorobami sercowo-naczyniowymi jest znany i udowodniony. - Na pewno podwyższone stężenie kwasu moczowego występuje w takich chorobach jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość oraz tych groźnych dla zdrowia, jak choroba niedokrwienna, niewydolność serca, udar mózgu, choroba po zawale czy przewlekła choroba nerek - wymienia prof. Krystyna Widecka z Pomorskiego Uniwersytetu w Szczecinie.

Wydzielany wraz z moczem kwas moczowy przez jakiś czas krąży w naszym organizmie, więc jego stężenie oddziałuje na nasze zdrowie. - Im wyższe, tym większe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych - wyjaśnia prof. Andrzej Tykarski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Ptaki mają dużo mniej kwasu moczowego i potrafią go wydalać z organizmu. O tym dlaczego tak się dzieje oraz o hiperurykemii mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. Krystyna Widecka (Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie), prof. Andrzej Tykarski (Uniwersytet Medyczny w Poznaniu)

Data emisji: 4.05.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/pg

Czytaj także

Kolorowa dieta skutecznie pomaga w walce z rakiem

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 21:21
- Powiedzenie "wiara czyni cuda" nie stosuje się do onkologii. Ze swojej praktyki nigdy nie widziałem, by pacjenci zostali wyleczeni z choroby nowotworowej lekami alternatywnymi - mówi lekarz prof. dr hab. Sergiusz Nawrocki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaczyna się sezon wiosenno-letni. Uwaga na kleszcze

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 00:19
Lekarze i specjaliści są zdania, że najniebezpieczniejszym zwierzęciem, jakie żyje w Polsce jest dość niepozorny, biorąc pod uwagę rozmiary, kleszcz. Czy rzeczywiście powinniśmy się objawiać tego pajęczaka?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wygrać walkę z łysieniem i zakolami?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 23:13
- Włosy są bardzo cenne, nie rozmnażają się jak np. trawa i powinny być dobrze traktowane, by służyły nam możliwie jak najdłużej - mówi dr Grzegorz Turowski.
rozwiń zwiń