Potrójna śmierć i inne zagadki torfowych mumii

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 22:28
- Mumie torfowe robią ogromne wrażenie. Twarz człowieka z Tollund jest uznawana przez archeologów za najlepiej zachowane oblicze ludzkie w historii - mówi dr Monika Mętrak z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
Mumie z Guanajuato w Meksyku
Mumie z Guanajuato w MeksykuFoto: Tomas Castelazo/Creative Commons

Człowiek z Tollund to zmumifikowane zwłoki mieszkańca Półwyspu Jutlandzkiego, pochodzące z epoki żelaza (IV wieku p.n.e.). Zostały one odnalezione 6 maja 1950 roku na torfowisku nieopodal Silkeborg w Danii/ fot. Sven Rosborn/domena publiczna Człowiek z Tollund to zmumifikowane zwłoki mieszkańca Półwyspu Jutlandzkiego pochodzące z epoki żelaza (IV wieku p.n.e.). Zostały one odnalezione 6 maja 1950 roku na torfowisku nieopodal Silkeborg w Danii/ fot. Sven Rosborn/domena publiczna

Jest wiele przypadków szczątków ludzkich, które zostały znalezione na bagnach lub torfowiskach. Zwykle są one w znacznie lepszym stanie niż te pochowane w ziemi. - Zaledwie 10-20 procent z tego, to szczątki, na których zachowały się tkanki miękkie. Zdecydowana większość z nich to szkielety, a tylko niewielki procent to tak zwane mumie torfowe - opowiada dr Monika Mętrak.

W przypadku mumii człowieka z Tollund, liczącej ponad 2 tysiąca lat, jego twarz została zachowana w bardzo dobrym stanie, bo patrząc na nią mamy wrażenie, że ów mężczyzna zasnął. Gorzej ma się rzecz z resztą jego ciała. - Człowieka z Tollund ułożono w przykurczonej, embrionalnej pozycji, która świadczy o tym, że został on celowo zabity i ułożony w tym torfowisku - mówi dr Mętrak.

Co wiemy o torfowych ludziach? Z jakich powodów mówi się, że przeżyli oni potrójną śmierć? Dlaczego owe mumie zachowały się w tak dobrym stanie? Zapraszamy do słuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Monika Mętrak (Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 12.05.2017

Godzina emisji: 19.07

sm/mg

Czytaj także

Skarby i odpowiedzi na zagadki na dnie świętych jezior w Peru

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 00:31
Objętościowo są niewielkie, dzięki czemu można pływać po nich pontonem, a na dnie kryją zaskakujące odpowiedzi na pytania naukowców. - Niektóre z jezior mają więcej struktur, wskazujących na to, że możemy się spodziewać bardziej spektakularnych rzeczy pod wodą - mówi archeolog, prowadzący badania w Peru, dr Maciej Sobczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Osada, w której chodziło się po dachach, a drzwiami był komin

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 21:43
Jedno z najstarszych miast świata, tureckie Catalhoyuk nie przestaje zaskakiwać. - Na zabudowę tej osady składały się domy, zbudowane jeden obok drugiego, jak plastry miodu, bez otworu drzwiowego, więc wejścia były prowadzone przez dach - opowiada archeolog, prof. Arkadiusz Marciniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy ratują wyjątkowe reliefy z Mezopotamii

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 22:34
- Tematy mitologiczne w sztuce Mezopotamii pojawiają się sporadycznie, dlatego reliefy z jaskini Gunduk w północnym Iraku są ewenementem - mówi archeolog, prof. Rafał Koliński.
rozwiń zwiń