Nie tylko szczotka, pasta, kubek i ciepła woda. Jak dbać o zęby?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 00:17
- Gdy są sprzyjające warunki miejscowe, jak ubytek próchnicowy, aparat ortodontyczny lub uraz zgryzowy, to wówczas może dojść do tego, że zapalenie dziąsła przejdzie w zapałenie przyzębia - mówi lekarz dr hab. Jan Kowalski.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: puhhha / Shutterstock

W grupie dorosłych Polaków w wieku 35-44 lat zaledwie 1 proc. pacjentów posiada zdrowe przyzębie. - Jest to ta część jamy ustnej, która znajduje się przy zębie, czyli jest to dziąsło i tkanki, znajdujące się poniżej, które utrzymują ząb w zębodole, cement pokrywający korzeń zęba, włókna i tkanka ozębnej oraz kość ze struktury, w której ząb jest zanurzony - opowiada dr hab. Jan Kowalski.

Problemem, jaki pojawia się w przypadku dbałości o przyzębie, jest fakt, że jest to tkanka znajdująca się pomiędzy wewnętrznymi i zewnętrznymi częściami ciała. Właśnie takie usytuowanie sprawia, że pod względem ilości i różnorodności gatunkowej bakterii, jest to najbardziej zanieczyszczony obszar w ciele ludzkim. - Problem zaczyna się wtedy, kiedy pozwolimy tym bakteriom na zbytni rozwój i skolonizują przestrzeń, znajdującą się między szkliwem zęba a dziąsłem - wyjaśnia lekarz.

O tym, jak dbać o przyzębie, mówimy więcej w dołączonym do artykułu nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr hab. Jan Kowalski (zastępca sekretarza Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, Delegat Polski w Europejskiej Federacji Periodontologii), prof. dr hab. Edward Franek (kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii CSK MSWiA), dr hab. Maciej Kostrubiec (Klinika Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM)

Data emisji: 25.05.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/mg

Czytaj także

Jak wygrać walkę z łysieniem i zakolami?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 23:13
- Włosy są bardzo cenne, nie rozmnażają się jak np. trawa i powinny być dobrze traktowane, by służyły nam możliwie jak najdłużej - mówi dr Grzegorz Turowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawdź swoją wiedzę o ziołach

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2017 10:34
Przez tysiące lat ludzie stosowali rośliny, by leczyć, ratować i przedłużać życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ważne badanie, o którym powinna pamiętać każda kobieta

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 21:18
- Zgodnie z powiedzeniem, rak szyjki macicy to choroba biednych, bo wynika z zaniedbań, wielodzietności, dużej liczby partnerów i palenia - mówi cytolog, dr Jan Faryna.
rozwiń zwiń