Bogactwo informacji w dziennikach Michała Romera

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 01:10
- Michał Romer do końca deklarował, że jest Litwinem polskiego pochodzenia. Ten wybitny humanista napisał jedno z najwybitniejszych studiów na temat Litwy - mówi prof. Leszek Zasztowt, historyk.
Audio
  • Wyjątkowość dzienników Michała Romera (Eureka/ Jedynka)
Wilno, stolica Litwy. Panorama miasta
Wilno, stolica Litwy. Panorama miastaFoto: S-F / Shutterstock

Właśnie ukazały się Dzienniki Michała Romera, przedstawiające jego życie i działalność. W przeciwieństwie do rodziny charakteryzującej się poglądami katolickimi i mocno osadzonej w środowisku ziemiańskim, Michał Romer miał przekonania bardziej demokratyczne i liberalne.

- Był szczególnie wrażliwy na relacje etniczne na Litwie i mimo tego, że uważał się za Polaka, to miał świetne relacje z Litwinami, Białorusinami, Żydami i Rosjanami. Stał się łącznikiem pomiędzy narodowościami dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego - opowiada historyk.

O trudnych wyborach, jakich musiał dokonać Michał Romer i tym, czego możemy się dowiedzieć o nim na podstawie jego dzienników mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Leszek Zasztowt (historyk, Instytut Historii Nauki PAN)

Data emisji: 7.06.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/zi

 

Czytaj także

Ponary. Czarna karta historii polsko-litewskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 02:22
- Wiele osób nie wie o Ponarach i dokonanej tam zbrodni na Żydach i Polakach. Jest to wielkie zaniedbanie, bo miejsce kaźni nie zostało dostatecznie uhonorowane - mówi Zbigniew Gluza z Ośrodka Karta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wilno na styku kultur, języków i smaków

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 17:12
- W Wilnie nie tylko przeplatały się różne kultury, języki i zwyczaje, ale również sąsiedzi podpatrywali swoje kuchnie, śpiewali pieśni i to wytworzyło tradycję, z której miasto jest dziś dumne - opowiada gawędziarz Romuald Mieczkowski.
rozwiń zwiń