X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bogactwo informacji w dziennikach Michała Romera

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 01:10
- Michał Romer do końca deklarował, że jest Litwinem polskiego pochodzenia. Ten wybitny humanista napisał jedno z najwybitniejszych studiów na temat Litwy - mówi prof. Leszek Zasztowt, historyk.
Audio
  • Wyjątkowość dzienników Michała Romera (Eureka/ Jedynka)
Wilno, stolica Litwy. Panorama miasta
Wilno, stolica Litwy. Panorama miastaFoto: S-F / Shutterstock

Właśnie ukazały się Dzienniki Michała Romera, przedstawiające jego życie i działalność. W przeciwieństwie do rodziny charakteryzującej się poglądami katolickimi i mocno osadzonej w środowisku ziemiańskim, Michał Romer miał przekonania bardziej demokratyczne i liberalne.

- Był szczególnie wrażliwy na relacje etniczne na Litwie i mimo tego, że uważał się za Polaka, to miał świetne relacje z Litwinami, Białorusinami, Żydami i Rosjanami. Stał się łącznikiem pomiędzy narodowościami dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego - opowiada historyk.

O trudnych wyborach, jakich musiał dokonać Michał Romer i tym, czego możemy się dowiedzieć o nim na podstawie jego dzienników mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Leszek Zasztowt (historyk, Instytut Historii Nauki PAN)

Data emisji: 7.06.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/zi

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ponary. Czarna karta historii polsko-litewskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 02:22
- Wiele osób nie wie o Ponarach i dokonanej tam zbrodni na Żydach i Polakach. Jest to wielkie zaniedbanie, bo miejsce kaźni nie zostało dostatecznie uhonorowane - mówi Zbigniew Gluza z Ośrodka Karta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wilno na styku kultur, języków i smaków

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 17:12
- W Wilnie nie tylko przeplatały się różne kultury, języki i zwyczaje, ale również sąsiedzi podpatrywali swoje kuchnie, śpiewali pieśni i to wytworzyło tradycję, z której miasto jest dziś dumne - opowiada gawędziarz Romuald Mieczkowski.
rozwiń zwiń