Zagadkowe okoliczności, które opóźniły chrzest Szwecji

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 00:01
- Przelot komety w IX wieku musiał wywołać niesłychane niepokoje w krajach skandynawskich i podburzył osoby przeciwne chrześcijaństwu - mówi archeolog, prof. Władysław Duczko.
Audio
  • Dlaczego Szwedzi wypędzili misjonarzy? (Eureka/Jedynka)
W 829 r. do szwedzkiego miasta portowego Birka przybyła misja chrystianizacyjna. Po kilku latach pokojowej działalności nastąpił jej dramatyczny i zagadkowy koniec. Na następną misję Skandynawowie musieli czekać ponad 170 lat. Na zdjęciu grobowce Wikingów w Uppsali
W 829 r. do szwedzkiego miasta portowego Birka przybyła misja chrystianizacyjna. Po kilku latach pokojowej działalności nastąpił jej dramatyczny i zagadkowy koniec. Na następną misję Skandynawowie musieli czekać ponad 170 lat. Na zdjęciu grobowce Wikingów w UppsaliFoto: RPBaiao / Shutterstock

Średniowieczny arcybiskup Bremy i Hamburga Ansgar, czyli Święty Oskar, który był misjonarzem na Północy, opisał w swoim żywocie, co zadecydowało o nagłym i nieoczekiwanym wygnaniu mnichów. Dowiadujemy się, że w tym samym czasie ludność zaatakowała króla, który przebywał w najważniejszym centrum politycznym i religijnym, jakim była stara Uppsala, co zdaniem gościa Jedynki, może mieć związek z wygnaniem misjonarzy z Birki.

- Okazało się, że w 837 roku na niebie pojawiły się co najmniej cztery komety, o których wspominają źródła pisane. Najważniejszą i najbardziej znaną była kometa Halley’a, która przeleciała najbliżej Ziemi. Przez parę miesięcy była bardzo widoczna na niebie, a jej ogon zajmował pół nieboskłonu - opowiada archeolog.

O tym jakie były okoliczności owych zdarzeń mówimy więcej w nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Władysław Duczko (archeolog, Akademia Humanistyczna w Pułtusku)

Data emisji: 7.07.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/zi 

Czytaj także

Młot, łodzie i skarby. Wikingowie wciąż rozpalają wyobraźnię

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 00:52
Skarby Wikingowie zakopywali w ziemi i wierzyli, że nie należy ich wydobywać, bo może to być przyczyną nieszczęścia. - Tylko na wyspie Gotlandia, mającej 100 km długości, jest ponad tysiąc skarbów - opowiada archeolog, prof. Władysław Duczko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadka, która zdradza pochodzenie państwa Piastów

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 22:26
- Jak się okazuje, mamy do czynienia z obcymi mieszkańcami, którzy uczestniczyli w tworzeniu polskiej państwowości - mówi o cmentarzysku w miejscowości Bodzia archeolog, prof. Andrzeja Buko.
rozwiń zwiń