Najbrutalniejsze ptaki na świecie i ich mroczne tajemnice

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 23:59
- Gdyby powiększyć rozmiary dzierzby, to byłoby się czego bać. Istnieje nawet kapela heavy metalowa, która wykorzystuje wizerunek tego ptaka i to robi niezwykłe wrażenie - mówi prof. Piotr Tryjanowski, dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Audio
Ostatnio ukazała się publikacja z wynikami badań ptasich zachowań dzierzb - rodziny ptaków z rzędu wróblowatych występujących głównie w Eurazji i w Afryce. Dzierzby stanowią ważny obiekt badań naukowych, ze względu na swoje niecodzienne zachowania
Ostatnio ukazała się publikacja z wynikami badań ptasich zachowań dzierzb - rodziny ptaków z rzędu wróblowatych występujących głównie w Eurazji i w Afryce. Dzierzby stanowią ważny obiekt badań naukowych, ze względu na swoje niecodzienne zachowaniaFoto: Solodov Aleksey/ Shutterstock

Międzynarodowy zespół ornitologów przeprowadził po raz pierwszy badania nad dzierzbami, korzystając z materiałów zamieszczonych w kanale You Tube. Żywią się one pokarmem zwierzęcym - owadami, ślimakami, gryzoniami, ptakami i jaszczurkami, a ich szczególną cechą jest to, że upolowane ofiary nabijane są na kolce, ciernie, gałęzie lub druty.

- Istnieją dwa wyjaśnienia tego zjawiska: jedno bardziej mechanistyczne, a drugie ewolucyjne. To pierwsze mówi o tym, że gdy ptaki upolowały już tyle białka, a mają słaby dziób i szpony w porównaniu do ptaków drapieżnych, to muszą sobie poradzić, korzystając z innych urządzeń np. cierni i kolczastych elementów. Ewolucyjne wytłumaczenie zakłada zaś pozostawienie zapasów pokarmowych na gorsze chwile, ale to tylko część prawdy, ponieważ częściej robią to samce, więc jak możemy podejrzewać, podoba się to samicom - wyjaśnia prof. Piotr Tryjanowski.

O zwyczach ptasich rozbójników i tym, co łączy je z Zorro, mówimy więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Piotr Tryjanowski (dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu)

Data emisji: 10.07.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/mg