Cytologia. Jedno z najważniejszych badań w życiu każdej kobiety

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 20:13
- Zadanie cytologii polega na tym, by jak najwcześniej rozpoznać i wykryć przebudowę szyjki macicy prowadzącą do raka - mówi dr Jan Faryna, cytolog i histopatolog.
Audio
  • Dlaczego badanie cytologiczne jest tak ważne? (Eureka/ Jedynka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Kzenon/shutterstock.com

Badanie cytologiczne pozwala lekarzom na wykrycie stopnia zagrożenia rakiem szyjki macicy. To jedno z podstawowych badań w praktyce ginekologicznej. W celu jego przeprowadzania pacjentka powinna udać się do lekarza najlepiej pomiędzy 10. a 18. dniem cyklu. - Każda kobieta w naszym kraju może je wykonać za darmo - podkreśla prof. Roman Smolarczyk.

Za raka szyjka macicy jest odpowiedzialny wirus HPV. - Zdefiniowanych postaci tego wirusa jest ponad 120, z czego około 12 wywołuje onkogenezę raka szyjki macicy poprzez wbudowanie się do komórki, przy czym ponad 90 procent infekcji eliminuje się sama. Jeżeli dochodzi do zakażenia, to następuje przebudowa szyjki macicy. Proces od momentu zakażenia do wytworzenia raka inwazyjnego trwa 10 lat - wyjaśnia dr Jan Faryna.

O przebiegu badania i jego znaczeniu, a także o metodach leczenia dowiesz się z załączonego nagrania.

Partnerem audycji było Ministerstwo Zdrowia.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. Roman Smolarczyk (kierownik Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej w Szpitalu Księżnej Anny Mazowieckiej w Warszawie), dr Jan Faryna (histopatolog, cytolog kliniczny)

Data emisji: 13.07.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/pg

Czytaj także

Szansa dla chorych na raka trzustki. Nowy schemat chemioterapii

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 09:46
Badacze z Łodzi i Bostonu (USA) opracowali nowy schemat chemioterapii, który ma szansę przydać się w leczeniu raka trzustki. Pokazali, że korzystne efekty może dawać kombinacja dwóch nigdy nie łączonych dotąd leków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkrycie Polaków. Niezwykłe właściwości substancji występującej w oliwie z oliwek

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 11:14
Naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odkryli, że oleaceina - substancja występująca w oliwie z oliwek - może zapobiegać udarowi mózgu i zawałowi serca.
rozwiń zwiń