Zrozumieć i pokonać nowotwór. Polacy pracują nad terapią spersonalizowaną

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 19:30
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej oferuje uczonym nowy program, którego celem są badania związane z wykorzystaniem zaawansowanej, ale dostępnej już aparatury naukowo-badawczej.
Audio
  • Antynowotworowa kuracja spersonalizowana. Rozmowa z prof. Bożeną Kamińską-Kaczmarek z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie (Ludzie nauki/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Chinnapong/ Shutterstock

Kierownicy projektów mają także zapewnić osobom rozpoczynającym karierę naukową zdobycie doświadczenia w prowadzeniu prac badawczych. W programie TEAM-TECH Core Facility istotna jest możliwość wdrożenia wyników badań do praktyki gospodarczej.

Profesor Bożena Kamińska-Kaczmarek z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie, pracuje nad stworzeniem metod do kompleksowej diagnostyki i spersonalizowanej terapii w neuroonkologii. Celem jej projektu jest zrozumienie przyczyn powstawania nowotworów, zidentyfikowanie zaburzeń genetycznych kluczowych dla nowotworzenia, a także opracowanie nowych biomarkerów pozwalających lepiej leczyć nowotwory.

Polska uczona chce opracować testy, które pozwolą dobrać terapię spersonalizowaną dla danego pacjenta zależnie od kombinacji występujących u niego mutacji i stanu jego zdrowia. Nowa platforma, którą planują stworzyć naukowcy, ma umożliwić precyzyjną molekularną klasyfikację guzów mózgu, znalezienie przyczyn nowotworzenia u danego pacjenta i wyszukanie odpowiednich dla niego terapii eksperymentalnych w Polsce i na świecie.   

***

***

Tytuł audycji: "Ldzie nauki" w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: Prof. Bożena Kamińska-Kaczmarek (Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN w Warszawie)

Data emisji: 17.07.2017

Godzina emisji: 19.09

ag/pg

Czytaj także

Kolorowa dieta skutecznie pomaga w walce z rakiem

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 21:21
- Powiedzenie "wiara czyni cuda" nie stosuje się do onkologii. Ze swojej praktyki nigdy nie widziałem, by pacjenci zostali wyleczeni z choroby nowotworowej lekami alternatywnymi - mówi lekarz prof. dr hab. Sergiusz Nawrocki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gen genowi nierówny. Wady i mutacje, o jakich warto wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 00:01
- Nowotwory dziedziczne pojawiają się znacznie wcześniej niż te, które nie są związane z genami - mówi prof. Krystian Jażdżewski, endokrynolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cytologia. Jedno z najważniejszych badań w życiu każdej kobiety

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 20:13
- Zadanie cytologii polega na tym, by jak najwcześniej rozpoznać i wykryć przebudowę szyjki macicy prowadzącą do raka - mówi dr Jan Faryna, cytolog i histopatolog.
rozwiń zwiń