Z węgla w zieloną stronę. O nowoczesnej energetyce

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 23:34
- Nasza energetyka jest oparta o węgiel i jest strategicznym oraz społecznie uwarunkowanym towarem, z którego powinniśmy jeszcze korzystać. Z tego, co jest naszym balastem historycznym w sposób ewolucyjny musimy przejść do tego, czego oczekuje nowoczesna Europa - mówi Witold Rożnowski, dyrektor Centrum Badań i Rozwoju RAFAKO.
Audio
  • Jakie są szanse na innowacyjność w sektorze energetyki? (Eureka/ Jedynka)
Do odnawialnych źródeł energii należą m.in. wiatr, promieniowanie słoneczne, opady, pływy morskie, fale morskie i geotermia
Do odnawialnych źródeł energii należą m.in. wiatr, promieniowanie słoneczne, opady, pływy morskie, fale morskie i geotermiaFoto: PressReleaseFinder via Foter.com / CC BY-NC-ND

Zielona energia z wiatru i słońca skojarzona mostem przyjaźni z energią z węgla, specjalne sita, wyłapujące szkodliwą dla ludzi i środowiska rtęć z elektrowni i elektrociepłowni to niektóre z projektów, dofinansowane w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, związanego z energetyką. Przygotowywana jest właśnie kolejna edycja wydarzenia, o łącznym budżecie w wysokości 120 mln zł.

- Szczególnie ważne dla nas jest zwiększenie innowacji w energetyce, ograniczenie poziomu emisji zanieczyszczeń emitowanych przez przedsiębiorstwa działające w tym sektorze oraz zwiększenie efektywności energetycznej. Konkurs jest skierowany do pojedynczych przedsiębiorców lub konsorcjów - opowiada dr Magdalena Garlińska.

O tym, jakie wymagania należy spełnić, by wziąć udział w konkursie NCBiR mówimy więcej w nagraniu audycji.

Audycja powstała w ramach cyklu sponsorowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: dr Magdalena Garlińska (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju), Witold Rożnowski (dyrektor Centrum Badań i Rozwoju RAFAKO), Sergiusz Mandrela (SBBEnergie S.A.)

Data emisji: 1.08.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/pg

Czytaj także

Duże granty dla liderów innowacyjności nad Wisłą

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 00:04
- Nie jesteśmy dużą firmą i nie mamy wielkich obrotów. Jako mały przedsiębiorca jest nam trudno przebrnąć przez procedury różnych banków, a udało nam się otrzymać pomoc z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - mówi Paweł Pater, główny projektant z firmy Goster.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tam, gdzie nauka i przemysł podają sobie rękę

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 00:48
- Pomoc finansowa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju jest najlepszym sposobem na to, by osiągnąć postęp w nauce, bo firmy musiałyby wyłożyć pieniądze z własnych środków lub za pomocą kredytów, co byłoby trudne - mówi dr hab. Aleksandra Kolano-Burian, profesor w Instytucie Metali Nieżelaznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Innowacyjność i nauka w służbie polskiej gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 23:33
Poszukiwanie leku na cukrzycę typu 2, badania nad pożytecznymi wirusami niszczącymi bakterie dziesiątkujące rodziny pszczół miodnych i inteligentne znaki drogowe - to tylko niektóre z projektów dofinansowanych w konkursach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
rozwiń zwiń