Jedziesz do egzotycznego kraju? Musisz o tym wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 23:48
- Zaczynamy jeździć w kraje naprawdę tropikalne i tu jest kłopot, bo nie zawsze pamiętamy, by się do takich podróży przygotować - mówi prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.
Audio
  • Zapomniane choroby wracają do Europy. Jak się bronić? (Eureka/ Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: spreewald.picture.de/ Shutterstock

Maroko czy Egipt nie są już dziś egzotycznym kierunkiem, przy tak dużej liczbie rodaków wypoczywających w tych krajach. Inaczej ma się rzecz, jak podkreśla gość Jedynki, w przypadku wyjazdów do mniej popularnych destynacji, np. w głąb Czarnego Lądu.

- "My Polacy, złote ptacy" nie będziemy łykać profilaktyki, przeciwdziałającej np. malarii, a przecież jest to jeden z najgroźniejszych zabójców w krajach Afryki. Co roku ginie tam z powodu tej choroby ok. dwóch milionów osób - opowiada prof. Andrzej Horban.

Wysoka gorączka, która w najgorszych przypadkach doprowadza do zaburzeń mózgu to objawy, które powinny obudzić naszą czujność. Więcej na temat powrotu niebezpiecznych chorób zakaźnych i sposobach na ich przeciwdziałanie w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. Andrzej Horban (konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych dla Dorosłych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i zastępca dyrektora ds. medycznych Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie)

Data emisji: 2.08.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/pg

Czytaj także

Choroba Parkinsona - co o niej wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 21:00
- Choroby Parkinsona w zupełności wyleczyć nie można. Odbywa się jedynie leczenie objawów ruchowych - mówi neurolog dr hab. Dariusz Koziorowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Andrzej Radzikowski: rezygnacja ze szczepień prowadzi do powrotu epidemii

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2017 09:35
- Jeżeli nie będziemy szczepić dzieci możemy być pewni, że epidemie wrócą – powiedział na antenie Jedynki prof. Andrzej Radzikowski, lekarz rodzinny i dzieci.
rozwiń zwiń