Diagnostyka raka skóry - jak rozróżnić niebezpieczne znamiona?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 19:10
Dorosły człowiek ma ok. 20 znamion barwnikowych, popularnie nazywanych "pieprzykami". Niewielki ich odsetek jest obecny już w chwili urodzenia, większość z nich rozwija się jednak w wieku późniejszym, najczęściej w okresie dojrzewania płciowego i wczesnym wieku dorosłym. 
Audio
  • Jak dbać o skórę, by zmniejszyć ryzyko raka (Eureka/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjnerozpoznawanie nowotworu skóry
zdjęcie ilustracyjne/rozpoznawanie nowotworu skóryFoto: Shutterstock/Albina Glisic

Znamiona mogą być różnej wielkości, najczęściej powstają w miejscach poddawanych przewlekłej ekspozycji na światło słoneczne, co może prowadzić do czerniaka skóry.


Pokonaj Raka onko tour 1200.jpg
Onko Tour 2017: Marycha i rowery antidotum na raka. Na tej imprezie chore dosłownie odleciały

Jedną z metod rozpoznawania znamion barwnikowych jest dermatoskopia (dermoskopia). To nieinwazyjna metoda diagnostyczna, umożliwiająca obserwację i ocenę struktur barwnikowych, na poziomie naskórka, z użyciem mikroskopu powierzchniowego (dermatoskopu). Metoda pomaga odróżnić zmianę łagodną od złośliwej.

Wśród nowych metod diagnostycznych znamion wyróżnia się wideodermatoskopię, która daje większą niż dermatoskop ręczną możliwość powiększenia obrazu: 70-krotnego lub nawet 100-krotnego.

W audycji opowiadamy o rodzajach nowotworów skóry. Słuchacze znajdą także informacje na temat profilaktyki nowotworowej i metod rozpoznawania niebezpiecznych znamion na skórze. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr hab. Michał Sobianek ( Katedra i Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego), Zbigniew Żurawski (onkolog), dr Monika Słowińska (członek Rady Naukowej Akademii Czerniaka), dr Janusz Meder (Polska Unia Onkologii),

Data emisji: 10.08.2017

Godzina emisji: 19.10

ag


Czytaj także

Łuszczyca - choroba, która u każdego pacjenta jest inna

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 21:12
Czy łuszczyca swędzi i boli? - Jest to choroba o wielu obliczach i pacjenci mają zupełnie różny odbiór tej choroby - opowiada dermatolog, dr Irena Walecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pasożyty sieją spustoszenie w organizmie. Jak tego uniknąć?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 12:52
Nieumyte ręce, zarażone jedzenie lub zabrudzone zabawki używane w piaskownicy – to tylko niektóre sposoby zarażania się pasożytami. Zobacz, co zrobić, by nie złapać robaków.
rozwiń zwiń