Dawniej "tiry na tory", teraz "tiry na wody"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 23:13
- Kontenery na akwenach to trend europejski, który związany jest z programem Komisji Europejskiej - mówi prof. Andrzej Stateczny, prezes zarządu Marine Technology.
Audio
  • Jak wziąć udział w projekcie NCBR? (Eureka/ Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Bezzałogowy statek powietrzny, latająca platforma hybrydowa do zadań szybkiego reagowania czy głowica optoelektroniczna do wykrywania zagrożeń - to przykłady zwycięskich projektów w ramach pierwszego konkursu INNOSBZ. Innowacyjne produkty wytworzone przez polskie firmy mają być wykorzystywane m.in. przez policję, straż pożarną czy służby zarządzania kryzysowego.

Z puli środków na pierwszy konkurs 30,5 mln zostanie przeznaczonych na badania związane z bezzałogowymi statkami powietrznymi. Część tej kwoty wesprze budowę bezzałogowych systemów powietrznych, lądowych oraz nawodnych.

- Finansujemy prace rozwojowe oraz badania przemysłowe, są to pieniądze przeznaczone na badania. Chodzi o pobudzenie rynku do wymyślania produktów, które są lepsze od dotychczas istniejących oraz są innowacyjne, nowe, dzięki czemu będziemy mogli się wybić na arenie międzynarodowej - opowiada Michał Chomczyk z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

O tym, jak można wpływać na poprawę innowacyjności w Polsce i jak można wziąć udział w programie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, mówimy więcej w nagraniu audycji.

Audycja została przygotowana przy współpracy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: Michał Chomczyk (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju), prof. Andrzej Stateczny (prezes zarządu Marine Technology)

Data emisji: 22.08.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Z węgla w zieloną stronę. O nowoczesnej energetyce

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 23:34
- Nasza energetyka jest oparta o węgiel i jest strategicznym oraz społecznie uwarunkowanym towarem, z którego powinniśmy jeszcze korzystać. Z tego, co jest naszym balastem historycznym w sposób ewolucyjny musimy przejść do tego, czego oczekuje nowoczesna Europa - mówi Witold Rożnowski, dyrektor Centrum Badań i Rozwoju RAFAKO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stal. Zamiast dymiących kominów - innowacyjność

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 22:18
- Mamy nadzieję, że przemysł stalowy przestanie się kojarzyć z dymiącymi kominami i stanie się nowoczesną gałęzią polskiej gospodarki - mówi Ewa Szlaska, koordynator programu INNOSTAL Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
rozwiń zwiń