Wieczór odkrywców - polskie wynalazki

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 14:39
Naukowcy i inżynierowie uważają, że jest materiałem przyszłości. Grafen - dwuwymiarowa postać węgla o zadziwiających właściwościach robi od kilku lat karierę, nie tylko medialną. Odkryty zaledwie 13 lat temu, już po pięciu latach zasłużył na Nagrodę Nobla.
Model struktury grafenu
Model struktury grafenuFoto: Shutterstock/Rost9

Pod koniec czerwca rozstrzygnięty został przez redakcję "Dziennika-Gazety Prawnej" konkurs "Eureka - odkrywamy polskie wynalazki".

Dwukrotnym laureatem został zespół doktor Ludwiki Lipińskiej z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych z Warszawy, którego wynalazek "Sposób termicznej redukcji tlenku grafenu" otrzymał pierwszą nagrodę, a nagrodę trzecią inne ciekawe i ważne rozwiązanie - "Zawiesina nanopłatków tlenku grafenu w wodzie, jej zastosowanie i sposób jej otrzymywania".

Grafen opracowany przez polskich badaczy można wykorzystać m.in. w walce z nowotworami i w medycynie regeneracyjnej.

***

Na audycję z cyklu Wieczór odkrywców w paśmie Eureka w poniedziałek (4.09) od godziny 19.10 zaprasza Krzysztof Michalski.

ac/kk

Zobacz więcej na temat: grafen wynalazek technologie

Czytaj także

Wkład Polaków do globalnej techniki

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 13:21
Polski pojazd elektryczny, nowej generacji  panele fotowoltaiczne, detektory podczerwieni, kask i okulary wirtualnej rzeczywistości  pozwalające uchwycone przez nie obrazy drukować w 3D – to niektóre innowacje prezentowane przez Polskę na 70. targach Hannover Messe. Jaka jest historia polskich wynalazków? Kim byli ich twórcy? Mówił o tym w audycji Czas na Naukę Piotr Zarzycki – historyk techniki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wykrywacz min i walkie-talkie. Polskie wynalazki, które zmieniły świat

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2017 20:25
 Wykrywacz min, szczepionka na tyfus, walkie-talkie aż po wycieraczki samochodowe i spinacz biurowy. To tylko niektóre wynalazki stworzone przez Polaków. Jakie jeszcze inne odkrycia mają na swoim koncie polscy twórcy? O tym mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Fedorowicz, autor książki "25 polskich wynalazców i odkrywców, którzy zmienili świat".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Innowacyjne wynalazki zadbają o nasze bezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 13:40
Bezzałogowy statek powietrzny, latająca platforma hybrydowa do zadań szybkiego reagowania czy głowica optoelektroniczna do wykrywania zagrożeń - to przykłady zwycięskich projektów w ramach pierwszego konkursu INNOSBZ.
rozwiń zwiń