Grafen kontra glejak. Duża nadzieja dla chorych na raka mózgu

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 14:30
W "Wieczorze Odkrywców" tym razem przyjrzeliśmy się grafenowi. Naukowcy i inżynierowie uważają, że jest on materiałem przyszłości. Ta dwuwymiarowa postać węgla o zadziwiających właściwościach robi od kilku lat karierę, nie tylko medialną.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sfam_photo/shutterstock

Odkryty zaledwie 13 lat temu, już po pięciu latach zasłużył na Nagrodę Nobla. W wielu krajach trwa wyścig, by stworzyć jak najlepszą technologię wytwarzania tego materiału i móc go zastosować w praktyce. W wyścigu tym uczestniczą także polscy naukowcy.

- Grafen ma bardzo dużo zastosowań. Są to: kompozyty, elektronika, energetyka, oczyszczanie wody, medycyna oraz medycyna regeneracyjna - wylicza dr inż. Ludwika Lipińska, kierownik Zakładu Technologii Chemicznych Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych i zwraca uwagę, że zawsze, kiedy pojawia się nowy materiał, są co niego duże nadzieje i oczekiwania, ale ważna w tym przypadku jest cierpliwość. - Tym bardziej, że zaporową sprawą w szerszej komercjalizacji jest cena grafenu - dodaje.

Dr inżynier Marcin Osuchowski z Zakładu Nanotechnologii Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych mówi, że grafen można porównać do bardzo cienkiego dywanu, czy kartki papieru. - Przez to, że nie posiada trzeciego wymiaru, przeciska się przez błony komórkowe. Dlatego jest bardzo dobrym nośnikiem - zaznacza.

Grafen opracowany przez polskich badaczy można wykorzystać m.in. w walce z nowotworami i w medycynie regeneracyjnej. -  Chodzi o badania nad terapią antynowotworową w leczeniu glejaka - mówi mgr Joanna Jagiełło z Zakładu Technologii Chemicznych Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych. - Płatki grafenowe otaczają guz, blokując dopływ substancji odżywczych. Przez to objętość i masa guza ulega redukcji - jak pokazują nasze badania, nawet o 82 procent - dodaje.

Goście audycji mówili także o metodach wytwarzania grafenu oraz o innych możliwościach wykorzystania tego "cudownego materiału". Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: dr inż. Ludwika Lipińska (kierownik Zakładu Technologii Chemicznych Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych), mgr Joanna Jagiełło (Zakład Technologii Chemicznych Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych), dr inżynier Marcin Osuchowski (Zakład Nanotechnologii Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych)

Data emisji: 4.09.2017

Godzina emisji: 19.09

kh/ac

Czytaj także

Polski grafen już w sprzedaży. Początek rewolucji?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 07:53
Firma Nano Carbon wprowadziła do sprzedaży arkusze grafenu o rozmiarach 50 x 50 cm. Wielkopowierzchniowy grafen wyprodukowano w warszawskim Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych. To na razie półprodukt, ale jego komercyjne zastosowanie (...) może oznacza rewolucję w polskiej gospodarce - pisze "Gazeta Polska Codziennie".
rozwiń zwiń