Ocalić przed zapomnieniem. Wyzwania współczesnej historii

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 23:26
- Możemy sobie nie zdawać sprawy z tego, jak to ogromnie ważne dla pamięci historycznej przyszłych pokoleń, by zabezpieczać małe, prywatne i niewielkie zbiory - mówi Dorota Zawacka-Wakarecy, prezes Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej.
Audio
  • Jak archiwizowanie wzbogaca naszą wiedzę o przeszłości? (Eureka/ Jedynka)
Gromadzenie dokumentów historycznych to jeden ze sposobów na zabezpieczanie naszego dziedzictwa. Coraz większą rolę odgrywają materiały na temat życia codziennego, zdjęcia z albumów rodzinnych i relacje świadków na temat realiów w dawnych epokach
Gromadzenie dokumentów historycznych to jeden ze sposobów na zabezpieczanie naszego dziedzictwa. Coraz większą rolę odgrywają materiały na temat życia codziennego, zdjęcia z albumów rodzinnych i relacje świadków na temat realiów w dawnych epokachFoto: Orlok/ Shutterstock

Kluczową rolę w historii odgrywa dokumentowanie materiałów i archiwizowanie zbiorów. - W archiwistach znalazłem pokrewne dusze, bo jest to środowisko zapaleńców, którzy chronią jakiś wycinek naszej rzeczywistości i dziedzictwa przed zapomnieniem, przed zatratą - podkreśla Krzysztof Machocki ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Praca archiwisty w potocznym rozumieniu może się kojarzyć z kurzem, stertami dokumentów i teczek, podczas gdy obecnie wygląda to zupełnie inaczej i znacznie bardziej nowocześnie, niż można by sądzić. - Współczesny archiwista społeczny to na ogół 20- lub 30-latek, zainteresowany światem, który jest wokół nich, a którego wcześniej nie znali. Mogą go odkryć poprzez rozmowy ze starszymi osobami, świadkami historii, dotrzeć do ciekawych fotografii i na podstawie detektywistycznej pracy zaczynają budować historię grup zawodowych, społeczności lokalnych i szerszego kontekstu - mówi dr Artur Jóźwik z Ośrodka Karta.

Jak archiwista może nas zainteresować przeszłością? Czym zajmuje się historia mówiona? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: dr Artur Jóźwik (Ośrodek Karta), Dorota Zawacka-Wakarecy (prezes Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej), Krzysztof Machocki (Stowarzyszenia Wikimedia Polska)

Data emisji: 13.09.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/ag

Czytaj także

Bogactwo informacji w dziennikach Michała Romera

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 01:10
- Michał Romer do końca deklarował, że jest Litwinem polskiego pochodzenia. Ten wybitny humanista napisał jedno z najwybitniejszych studiów na temat Litwy - mówi prof. Leszek Zasztowt, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak generał Haller walczył o Polskę

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 20:00
Józef Haller von Hallenburg (ur. 13 sierpnia 1873 w Jurczycach, zm. 4 czerwca 1960 w Londynie) był jedną z najwybitniejszych osobistości II Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najważniejsi po królu. O dziejach rodziny Zamoyskich

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 20:43
- Jan Zamoyski był drugą po królu osobą w państwie i piastował najwyższe urzędy - mówi dr Jarosław Pałka, historyk z Domu Spotkań z Historią.
rozwiń zwiń