X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ocalić przed zapomnieniem. Wyzwania współczesnej historii

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 23:26
- Możemy sobie nie zdawać sprawy z tego, jak to ogromnie ważne dla pamięci historycznej przyszłych pokoleń, by zabezpieczać małe, prywatne i niewielkie zbiory - mówi Dorota Zawacka-Wakarecy, prezes Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej.
Audio
  • Jak archiwizowanie wzbogaca naszą wiedzę o przeszłości? (Eureka/ Jedynka)
Gromadzenie dokumentów historycznych to jeden ze sposobów na zabezpieczanie naszego dziedzictwa. Coraz większą rolę odgrywają materiały na temat życia codziennego, zdjęcia z albumów rodzinnych i relacje świadków na temat realiów w dawnych epokach
Gromadzenie dokumentów historycznych to jeden ze sposobów na zabezpieczanie naszego dziedzictwa. Coraz większą rolę odgrywają materiały na temat życia codziennego, zdjęcia z albumów rodzinnych i relacje świadków na temat realiów w dawnych epokachFoto: Orlok/ Shutterstock

Kluczową rolę w historii odgrywa dokumentowanie materiałów i archiwizowanie zbiorów. - W archiwistach znalazłem pokrewne dusze, bo jest to środowisko zapaleńców, którzy chronią jakiś wycinek naszej rzeczywistości i dziedzictwa przed zapomnieniem, przed zatratą - podkreśla Krzysztof Machocki ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Praca archiwisty w potocznym rozumieniu może się kojarzyć z kurzem, stertami dokumentów i teczek, podczas gdy obecnie wygląda to zupełnie inaczej i znacznie bardziej nowocześnie, niż można by sądzić. - Współczesny archiwista społeczny to na ogół 20- lub 30-latek, zainteresowany światem, który jest wokół nich, a którego wcześniej nie znali. Mogą go odkryć poprzez rozmowy ze starszymi osobami, świadkami historii, dotrzeć do ciekawych fotografii i na podstawie detektywistycznej pracy zaczynają budować historię grup zawodowych, społeczności lokalnych i szerszego kontekstu - mówi dr Artur Jóźwik z Ośrodka Karta.

Jak archiwista może nas zainteresować przeszłością? Czym zajmuje się historia mówiona? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: dr Artur Jóźwik (Ośrodek Karta), Dorota Zawacka-Wakarecy (prezes Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej), Krzysztof Machocki (Stowarzyszenia Wikimedia Polska)

Data emisji: 13.09.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bogactwo informacji w dziennikach Michała Romera

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 01:10
- Michał Romer do końca deklarował, że jest Litwinem polskiego pochodzenia. Ten wybitny humanista napisał jedno z najwybitniejszych studiów na temat Litwy - mówi prof. Leszek Zasztowt, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak generał Haller walczył o Polskę

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 20:00
Józef Haller von Hallenburg (ur. 13 sierpnia 1873 w Jurczycach, zm. 4 czerwca 1960 w Londynie) był jedną z najwybitniejszych osobistości II Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najważniejsi po królu. O dziejach rodziny Zamoyskich

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 20:43
- Jan Zamoyski był drugą po królu osobą w państwie i piastował najwyższe urzędy - mówi dr Jarosław Pałka, historyk z Domu Spotkań z Historią.
rozwiń zwiń