Nowotwory głowy i szyi dotykają coraz większą grupę młodych ludzi

Coraz częściej do leczenia zgłaszają się młodzi ludzie, którzy nigdy nie palili papierosów i nie nadużywali alkoholu.
Badanie przełyku, zdjęcie ilustracyjne
Badanie przełyku, zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Satyrenko
O Audycji

Nowotwory głowy i szyi to wspólne określenie dla nowotworów górnych dróg oddechowo-pokarmowych. Około 40 proc. z nich zlokalizowanych jest w obrębie jamy ustnej, 15 proc. w obrębie gardła, 25 proc. w obrębie krtani. Pozostałe 20 proc. to nowotwory ślinianek, tarczycy i twarzy.

Uważa się, że główną przyczyną zachorowań w tej grupie jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, a więc podobnie jak w etiologii raka szyjki macicy. Zjawisko to związane jest z zachowaniami seksualnymi tzn. wczesną inicjacją seksualną, częstą zmianą partnerów i seksem oralnym. Wśród tych chorych nowotwór zlokalizowany jest głównie w obrębie nasady języka i migdałka podniebiennego.

W audycji rozmawialiśmy o biologii tych nowotworów, o możliwościach diagnostyki, specyfice ich leczenia (miejsce ich występowania jest szczególnie ważne anatomicznie). W obrębie głowy i szyi, na stosunkowo małej przestrzeni, zlokalizowane są wszystkie narządy zmysłów: słuch, wzrok, węch i smak, a poza tym tkanki tej okolicy są bogato unaczynione i unerwione) i o jakości życia chorych po leczeniu. Zapraszamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: "Wieczór Odkrywców" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: profesor Wojciech Golusiński (Kierownik Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, twórca Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi)

Data emisji: 28.09.2017

Godzina emisji: 19.10

ac/mg

Playlista