O roli badań genetycznych w profilaktyce raka piersi

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 19:10
Najstarsze doniesienie o rodzinnym raku piersi datuje się na ok. 100. rok naszej ery i pochodzi ono z literatury medycznej starożytnego Rzymu.
Audio
  • Na raka jajnika i raka piersi umiera rocznie tyle kobiet, że można powiedzieć, iż z mapy Polski znika małe miasteczko (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: wavebreakmedia/shutterstock.com/cc

Silna genetyczna predyspozycja do raka piersi/jajnika jest na ogół powiązana z mutacjami w genach BRCA1 lub BRCA2 i ujawnia się najczęściej jako zespoły tzw. dziedzicznego raka piersi specyficznego narządowo.

Dr Dorota Nowakowska podkreśla, że wykrycie raka jajnika we wczesnej fazie jest niezwykle trudna. Inaczej jest z rakiem piersi. - Rezonans magnetyczny charakteryzuje się niezwykłą czułością i swoistością. U tych kobiet, które mają mutację BRCA1 lub BRCA2, a budowa piersi powoduje, że trudno uzyskać wyniki przy pomocy mammografii, rezonans jest nieocenionym narzędziem - mówi specjalistka. Wskazuje, że na raka piersi chorują też mężczyźni, choć rzadziej niż kobiety.

W audycji opowiadamy o roli badań genetycznych we wczesnej profilaktyce pierwotnej nowotworów piersi i o sposobie wykonywania takich badań. Mówimy też o zaleceniach postępowania w rodzinach z wysokim ryzykiem raka piersi.  

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr Dorota Nowakowska (lekarz genetyk kliniczny i onkolog kliniczny z Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie)

Data emisji: 12.10.2017

Godzina emisji: 19.10

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wsparcie i rozmowa drogą do zdrowia. "Na raka choruje cała rodzina"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 00:36
- Namawiam chorych, by byli niepokornymi pacjentami i jeśli napotkają na lekarza, z którym nie mogą się porozumieć, to warto go zmienić, bo przekłada się to na wyniki leczenia - mówi onkolog, Janusz Meder.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ważne objawy, które powinny obudzić czujność kobiety

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 01:02
- Rak błony śluzowej macicy jest jednym z najpoważniejszych wyzwań dla medycyny i onkologii współczesnej epoki - mówi lekarz, prof. Mariusz Bidziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobra, kolorowa dieta ratunkiem przed licznymi chorobami

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 21:41
- Zadbajmy o odpowiednią ilość warzyw i owoców na naszych talerzach, bo one stanowią dla nas ochronę. Mięso, kasze i inne produkty są dodatkiem - mówi dr Ewa Chojnowska, dietetyk.
rozwiń zwiń