Kulinarna historia przedwojennej Polski

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 19:00
Po odzyskaniu niepodległości w Polsce panowała bieda, kryzys dosięgnął wszystkich, oprócz najbogatszych. Trudno było zdobyć jedzenie i wyżywić rodzinę.
Audio
  • Kulinarna historia przedwojennej Polski (Eureka/Jedynka)
Fragment okładki książki Dwudziestolecie od kuchni. Kulinarna historia przedwojennej Polski
Fragment okładki książki "Dwudziestolecie od kuchni. Kulinarna historia przedwojennej Polski"Foto: Mat. pras./Wydawnictwo Znak

- Polska dopiero wyszła z I wojny światowej, trzy wielkie państwa walczyły na naszym terytorium. Przez kilkadziesiąt procent kraju przetoczyły się walki pozycyjne, czyli taktyka spalonej ziemi, zniszczone gospodarstwa, zbiory, rozkradzione budynki - mówi Aleksandra Zaprutko-Janicka, autorka książki "Dwudziestolecie od kuchni. Kulinarna historia przedwojennej Polski".

Jednocześnie postęp techniczny odmienił życie gospodyń, zmieniła się także rola kobiety w społeczeństwie. Panie zaczęły pracować zawodowo, nie miały czasu na gotowanie...

Polska Jak w tych warunkach zmieniała się polska kuchnia? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Aleksandra Zaprutko-Janicka (autorka książki "Dwudziestolecie od kuchni. Kulinarna historia przedwojennej Polski")

Data emisji: 25.10.2017

Godzina emisji: 19.10

mg/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Robert Makłowicz o mieszczańskiej kuchni Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2016 13:05
Jedynkowe studio odwiedził dziennikarz, kucharz i promotor polskiej kuchni. Jak sam twierdzi, ma dwa domy - Kraków i bałkańską Dalmację. - Kraków był kiedyś z Dalmacją w jednym państwie i można to traktować jako całość - mówi.
rozwiń zwiń