W poszukiwaniu skuteczniejszych leków

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 19:59
Opracowanie innowacyjnego produktu leczniczego terapii zaawansowanej opartego na komórkach mezenchymalnych galarety Whartona w leczeniu stwardnienia zanikowego bocznego czy wielowariantowe formulacje peptydu DOTATATE jako prekursora do otrzymywania radiofarmaceutyków - to niektóre przedsięwzięcia dofinansowane w dwóch programach realizowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Audio
  • W poszukiwaniu skuteczniejszych leków (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Leonardo da/shutterstock.com

Jak wskazała w audycji "Eureka" Aleksandra Mościcka-Studzińska z Działu Koordynatorów w NCBiR, choć powszechnie uważa się, że w branży farmaceutycznej nie ma problemów z finansami, to istnieje duża dysproporcja między środkami, którymi dysponują polskie firmy i koncerny międzynarodowe.

- Widzimy potrzebę wspierania naszych rodzimych firm, tym bardziej, że ryzyko prowadzonych badań ponoszą olbrzymie - projekty dotyczące innowacyjnych leków trwają kilkanaście, kilkadziesiąt lat, a co tysięczna substancja, która pierwotnie jest kandydatem na lek, staje się tym lekiem - wskazała gość radiowej Jedynki.

O opracowywaniu innowacyjnego produktu leczniczego terapii zaawansowanej opartego na komórkach mezenchymalnych galarety Whartona w leczeniu stwardnienia zanikowego bocznego opowiedział w audycji Jakub Baran, prezes zarządu Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

O przedsięwzięciu "wielowariantowe formulacje peptydu DOTATATE jako prekursora do otrzymywania radiofarmaceutyków" opowiedział Michał Maurin z Narodowego Centrum Badań Jądrowych Ośrodka Radioizotopów POLATOM.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: Aleksandra Mościcka-Studzińska (Dział Koordynatorów w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju), Jakub Baran (prezes zarządu Polskiego Banku Komórek Macierzystych), Michał Maurin (Narodowe Centrum Badań Jądrowych Ośrodka Radioizotopów POLATOM)

Data emisji: 24.10.2017

Godzina emisji: 19.09

kk

Czytaj także

Sektor gier wideo ponownie ze wsparciem NCBR

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 20:00
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju kolejny raz wspiera najlepsze projekty branży gier wideo. Laureaci drugiej już edycji konkursu GameINN otrzymają 93 mln zł dofinansowania.
rozwiń zwiń