Historia Azteków spisana w niezwykłej księdze

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2017 19:10
Przez prawie trzy tygodnie od 9 do 26 listopada, w pasażu Nowej Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie będzie można oglądać niezwykły manuskrypt aztecki - a dokładniej faksymile "Kodeksu Boturini".
Audio
  • O historii Azteków i Indian Ameryki Środkowej (Eureka/Jedynka)
Fragment karty z kodeksu Boturini
Fragment karty z kodeksu BoturiniFoto: Inst. Iberystyki UW

Sam oryginalny dokument - ściągnięty do Warszawy przez Ambasadę Meksyku i jako dar przekazany Instytutowi Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW - jest niezwykle ważny dla Meksykanów. Opowiada o peregrynacji ich przodków - Azteków albo Mexików, którzy przybyli z mitycznej krainy Aztlan i po wielu latach wędrówki założyli miasto Tenochtitlan, dzisiejsze miasto Meksyk. Ta wędrówka trwała około 200 lat.

Faksymile księgi zrobione jest na takim samym papierze amate, jaki robiono w czasach przedhiszpańskich. Dokument ma 5 i pół metra długości. Niestety, nie ma zakończenia kodeksu. Albo ktoś wyrwał strony, albo dokument nie został skończony. Kodeks jest przechowywany w Meksyku w Muzeum Antropologii.

O kodeksie, jego historii, a także historii tamtejszych Indian w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr hab. Katarzyna Mikulska z Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW, organizatorka wystawy

Data emisji: 3.11.2017

Godzina emisji: 19.10

ag


Czytaj także

Howard Carter - odkrywca grobowca Tutanchamona

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 05:40
"W świetle silnej lampy lśniły złote łoża, złote krzesło tronowe, połyskiwały matowo dwa czarne posągi. Stały naprzeciwko siebie jak żołnierze na warcie, ze złotymi fartuchami, w złotych sandałach ze świętym wężem połyskującym na czole" - pisał odkrywca grobu Tutanchamona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieodczytane pismo z Wyspy Wielkanocnej

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 19:11
Tabliczki z pismem rongo-rongo to jedna z największych zagadek, położonej na Pacyfiku, Wyspy Wielkanocnej. Pismo to nie ma żadnych analogii, tym bardziej, że powstało na najbardziej samotnej wyspie świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Imperium Inków oczami syna hiszpańskiego zdobywcy

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 19:10
Imperium inkaskie to jedna z wielkich światowych cywilizacji, której fenomen po dziś dzień zgłębiają naukowcy. Królestwo położone w Ameryce Południowej w peruwiańskich Andach w okresie swego największego rozkwitu rozciągało się na przestrzeni 6 tys. kilometrów wzdłuż wybrzeży Pacyfiku.
rozwiń zwiń