X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak odróżnić bunt nastolatka od młodzieńczej depresji?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 19:56
- Depresja jest chorobą, którą specjaliści coraz częściej diagnozują u młodych ludzi - powiedziała w radiowej Jedynce psycholog Maria Rotkiel.
Audio
  • Jak odróżnić bunt nastolatka od młodzieńczej depresji? (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/shutterstock.com/cc

Jak wskazała w audycji "Eureka" Maria Rotkiel, objawy depresji u dzieci i młodzieży są bardzo różne, począwszy od obniżonego nastroju, poprzez trudność w koncentracji uwagi po zachowania buntownicze, opozycyjne, agresywne, autoagresywne.

- Spektrum objawów jest duże. To, co może pomóc dorosłym rozpoznać, że problem jest, to są zmiany w zachowaniu dziecka. Dziecko, które do tej pory lubiło coś robić, przestaje to robić. Dziecko, które miało swoje zainteresowania, przestaje je wykazywać - wyjaśniła i dodała, że to wycofanie z aktywności, które do tej pory były ważne jest bardzo charakterystyczne.

- To, co odróżnia bunt młodzieńczy od depresji to czas. W buncie te wszystkie zmiany zachowań, nastroju odbywają się w ciągu jednej godziny, czasem jednego dnia. W depresji to trwa tydzień, dwa, trzy, miesiąc - wytłumaczył pedagog Robert Banasiewicz.

Jeśli rodzic zauważy zmiany w zachowaniu dziecka, co powinien zrobić, do kogo powinien się zgłosić? Jaka jest rola rodzica w takiej sytuacji? Jak pomóc dzieciom, by potrafiły sobie radzić z trudnymi emocjami? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: Maria Rotkiel (psycholog, terapeuta rodzinny i par), Robert Banasiewicz (specjalista terapii uzależnień, pedagog)

Data emisji: 29.11.2017

Godzina emisji: 19.09

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dzień Zdrowia Psychicznego. Kiedy chorują myśli

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 19:08
Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na zaburzenia psychiczne choruje co piąta osoba na świecie. Na samą schizofrenię, jedno z najcięższych zaburzeń psychicznych, cierpi ok. 50 mln ludzi na naszym globie, w Polsce prawie 400 tys. 
rozwiń zwiń