Jak odróżnić bunt nastolatka od młodzieńczej depresji?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 19:56
- Depresja jest chorobą, którą specjaliści coraz częściej diagnozują u młodych ludzi - powiedziała w radiowej Jedynce psycholog Maria Rotkiel.
Audio
  • Jak odróżnić bunt nastolatka od młodzieńczej depresji? (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/shutterstock.com/cc

Jak wskazała w audycji "Eureka" Maria Rotkiel, objawy depresji u dzieci i młodzieży są bardzo różne, począwszy od obniżonego nastroju, poprzez trudność w koncentracji uwagi po zachowania buntownicze, opozycyjne, agresywne, autoagresywne.

- Spektrum objawów jest duże. To, co może pomóc dorosłym rozpoznać, że problem jest, to są zmiany w zachowaniu dziecka. Dziecko, które do tej pory lubiło coś robić, przestaje to robić. Dziecko, które miało swoje zainteresowania, przestaje je wykazywać - wyjaśniła i dodała, że to wycofanie z aktywności, które do tej pory były ważne jest bardzo charakterystyczne.

- To, co odróżnia bunt młodzieńczy od depresji to czas. W buncie te wszystkie zmiany zachowań, nastroju odbywają się w ciągu jednej godziny, czasem jednego dnia. W depresji to trwa tydzień, dwa, trzy, miesiąc - wytłumaczył pedagog Robert Banasiewicz.

Jeśli rodzic zauważy zmiany w zachowaniu dziecka, co powinien zrobić, do kogo powinien się zgłosić? Jaka jest rola rodzica w takiej sytuacji? Jak pomóc dzieciom, by potrafiły sobie radzić z trudnymi emocjami? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: Maria Rotkiel (psycholog, terapeuta rodzinny i par), Robert Banasiewicz (specjalista terapii uzależnień, pedagog)

Data emisji: 29.11.2017

Godzina emisji: 19.09

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Dzień Zdrowia Psychicznego. Kiedy chorują myśli

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 19:08
Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na zaburzenia psychiczne choruje co piąta osoba na świecie. Na samą schizofrenię, jedno z najcięższych zaburzeń psychicznych, cierpi ok. 50 mln ludzi na naszym globie, w Polsce prawie 400 tys. 
rozwiń zwiń