X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Histerektomia - trauma wielu kobiet

Histerektomia, czyli usunięcie macicy, to bardzo poważna operacja odciskająca piętno na psychice kobiety. Panie często traktują zabieg jak kastrację okaleczającą ich ciało.
Gabinet ginekologiczny
Gabinet ginekologicznyFoto: Shutterstock
O Audycji

Histerektomię wykonuje się najczęściej, gdy kobieta ma bardzo liczne, powiększające się mięśniaki, czyli nowotwory niezłośliwe, które wywołują silne bóle. W skali roku wykonuje się ok. 35 tysięcy usunięć macicy.

- Mięśniaki macicy powstają z jednej komórki mięśniowej. Jeśli je usuniemy, a pozostawimy macicę, to pacjentce mogą wyrosnąć kolejne mięśniaki. Te, które powodują krwotoczne miesiączki, mogą być zagrożeniem dla życia kobiety - tłumaczy prof. dr hab. n. med. Roman Smolarczyk, ginekolog endokrynolog.

O tym, jakimi metodami można przeprowadzić histerektomię oraz jak wygląda zabieg i rehabilitacja, posłuchacie w audycji. W rozmowę włączyła się także kobieta, która przeszła operację histerektomii.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. dr hab. n. med. Roman Smolarczyk (ginekolog endokrynolog)

Data emisji: 7.12.2017

Godzina emisji: 19.10

mg/bch

Playlista