Kaplica Merefnebefa. Starożytny Egipt w Warszawie

Od piątku (8.12) bez wyjazdu nad Nil można zwiedzać kaplicę grobową Merefnebefa odkrytą przez misję prof. Karola Myśliwca w Sakkara w 1997 r.
Polscy archeolodzy prowadzący wykopaliska w Sakkara w Egipcie odkryli grobowiec egipskiego dostojnika Meref-Naebeta z czasów VI dynastii z bogato zdobionymi ścianami (zdjęcie z 1997 roku)
Polscy archeolodzy prowadzący wykopaliska w Sakkara w Egipcie odkryli grobowiec egipskiego dostojnika Meref-Naebeta z czasów VI dynastii z bogato zdobionymi ścianami (zdjęcie z 1997 roku)Foto: PAP/CAF-EPA
O Audycji

Naturalnej wielkości makieta tego zabytku stanęła w sali Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

Dla zwiedzających jest to jedyna szansa zobaczenia tego zabytku w całości i podziwiania zdobiących go unikatowych polichromowanych reliefów. W Egipcie kaplica nie jest udostępniona dla turystów ze względu na stan zachowania skały, w której została wykuta.

O historii tego światowej klasy odkrycia oraz o muzealnej prezentacji opowiedzieli w audycji archeolodzy i organizatorzy tej ekspozycji: dr Wojciech Brzeziński (dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego), dr hab. Kamil Kuraszkiewicz (obecny kierownik misji Sakkara), Agnieszka Kowalska (egiptolog, członek misji) oraz Małgorzata Radomska (Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN).

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Wojciech Brzeziński (dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego), dr hab. Kamil Kuraszkiewicz (obecny kierownik misji Sakkara), Agnieszka Kowalska (egiptolog, członek misji) oraz Małgorzata Radomska (Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN)

Data emisji: 8.12.2017

Godzina emisji: 19.10

mg

Playlista
  • Atlas Natasha, - I Put A Spell On You
  • Młynkova Halina - Daj siebie