Rak nerki - objawy, diagnostyka, leczenie i profilaktyka

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 19:30
W Polsce odnotowuje się rocznie ok. 1,5 tys. zachorowań na raka nerki u mężczyzn i ok. 900 u kobiet. Rak nerki nie daje wyraźnych objawów i nie boli. Pierwszym dzwonkiem alarmowym powinien być krwiomocz.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Andrei_R

Rak nerki najbardziej zagraża mężczyznom po 45. roku życia. Kobiety natomiast najczęściej zapadają na ten nowotwór między 55. a 74. rokiem życia. Zdarzają się również zachorowania wśród ludzi bardzo młodych, a także tych po przyjęciu wysokich dawek chemioterapii.

Najgroźniejsze dla nerek jest palenie papierosów, ponieważ toksyczne substancje zawarte w dymie tytoniowym uszkadzają nefrony, czyli podstawowe elementy, z których zbudowana jest nerka.

Nowotwór może się też rozwinąć przy długotrwałej ekspozycji na substancje chemiczne (nitrozaminy, azbest, dwutlenek toru, kadm), z powodu nadużywania środków przeciwbólowych, a także (głównie u kobiet) - otyłości.

Zagrożeniem dla zdrowia nerek jest również wysokie spoczynkowe ciśnienie tętnicze krwi i dieta z dużą ilością białka zwierzęcego.

Więcej w rozmowie z urologiem i onkologiem dr. n. med. Romanem Sosnowskim oraz dr. n. med. Jakubem Żołnierkiem - onkologiem klinicznym z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii Instytut Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr. n. med. Roman Sosnowski (urolog), dr. n. med. Jakubem Żołnierkiem (onkolog)

Data emisji: 25.01.2018

Godzina emisji: 19.07

kk/ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Artur Wolski z radiowej Jedynki "Dziennikarzem medycznym roku"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2018 13:03
19 stycznia w Warszawie odbyła się organizowana przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia" Konferencja Noworoczna dla przedstawicieli świata mediów, którzy na co dzień zajmują się tematem zdrowia i medycyny.
rozwiń zwiń