Sanskryt jako "indyjska łacina"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 20:00
Indie to swoisty tygiel językowy. Używa się tam ponad 450 języków, jest też 1600 dialektów. Najstarszym i jednym z 23 urzędowych języków jest sanskryt.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Choć jego rozwój zatrzymał się 1,5 tys. lat temu, to współcześnie nadal jest używany, trochę analogicznie do europejskiej łaciny. To w nim powstały i powstają najważniejsze dzieła literackie i naukowe Indii.

O tym skąd pochodzi sanskryt i jak trafił na Półwysep Indyjski opowiedziała w audycji "Eureka" indolog z Wydziału Orientalistycznego UW prof. Joanna Jurewicz. Wyjaśniła też, jak współcześnie jest on wykorzystywany.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której prof. Joanna Jurewicz przeczytała również fragment "Rygwedy", najstarszego zabytku literackiego indoaryjskiego.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Joanna Jurewicz (indolog z Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 16.02.2018

Godzina emisji: 19.11

abi/kk

Czytaj także

Eugeniusz Kwiatkowski - wizjoner ekonomiczny

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 21:10
Bohater audycji "Ludzie niepodległosci" jest przede wszystkim ojcem sukcesu gospodarczego II Rzeczpospolitej. Do jego największych osiągnięć należy rozbudowa portu w Gdyni i inwestycje w Centralnym Okręgu Przemysłowym. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oman wyrósł na palmach daktylowych

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 20:28
Ekipa polskich archeologów wróciła niedawno z Omanu. Był to drugi sezon wykopaliskowy w tym egzotycznym kraju na Pówyspie Arabskim, który Oman dzieli z Jemenem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnica cmentarzyska w Bodzi

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 19:50
Dziesięć lat temu przy okazji budowy autostrady A1 natrafiono na cmentarz z początków Państwa Polskiego. Z grobów wydobyto niezwykle intrygujące znaleziska o słowiańskim, skandynawskim i chazarskim rodowodzie. Cmentarz wciąż jest źródłem wielu naukowych spekulacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Raczkiewicz - prezydent czasów wojny

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 21:10
Władysław Raczkiewicz – czwarty prezydent Rzeczypospolitej, którego urzędowanie przypadło na trudny okres II wojny światowej. Swoją funkcję sprawował na uchodźctwie.
rozwiń zwiń