Polsko-niemiecki podręcznik do nauki historii

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 20:00
"Dialog podręcznikowy" to fenomen, który zrodził się po I wojnie światowej. Jako pierwsi wspólne gremia do oceny treści podręczników do historii stworzyli Francuzi i Niemcy.
Audio
  • Polsko-niemiecki podręcznik do nauki historii (Eureka/Jedynka)
Drugi tom podręcznika pt. Europa - nasza historia, który powstał w ramach projektu Polsko-Niemieckiego podręcznika do nauczania historii. Publikacja wydana jest w dwóch wersjach językowych, a obie wersje są identyczne pod względem treści, układu stron, obudowy dydaktycznej i szaty graficznej
Drugi tom podręcznika pt. "Europa - nasza historia", który powstał w ramach projektu "Polsko-Niemieckiego podręcznika do nauczania historii". Publikacja wydana jest w dwóch wersjach językowych, a obie wersje są identyczne pod względem treści, układu stron, obudowy dydaktycznej i szaty graficznejFoto: PAP/Maciej Kulczyński

W ten sposób chcieli wyeliminować z nauczania wypaczone i nazbyt jednostronne narracje pojawiające się zarówno we francuskich, jak i niemieckich szkołach.

Podobna polsko-niemiecka komisja powstała w latach 30., ale tę ledwie rodzącą się inicjatywę zdusiła II wojna światowa. Po 1945 r. nie było możliwe kontynuowanie tego dialogu aż do czasu epoki kanclerza Willy'ego Brandta i lat 70.

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej zaowocowało jeszcze dalej idącą inicjatywą. W 2008 roku powstał projekt 4-tomowego polsko-niemieckiego podręcznika do nauczania historii. Oznacza to, że w przyszłości dzieci polskie i niemieckie mogłyby uczyć się z takiej samej książki.

Niedawno ukończono prace nad II tomem tej publikacji. Został on pokazany już podczas spotkania w Krzyżowej (20.02), a oficjalnie będzie zaprezentowany na konferencji w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie w czwartek 22 lutego. Następnego dnia uczestnicy dyskusji będą gośćmi "Eureki". Co nowego w porównaniu z podręcznikami stosowanymi w szkołach w Polsce i Niemczech wnosi podręcznik "Europa - nasza historia"? Publikacja wydana jest w dwóch wersjach językowych, a obie wersje są identyczne pod względem treści, układu stron, obudowy dydaktycznej i szaty graficznej. 

Co nowego wnosi ten podręcznik? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Igor Kąkolewski (koordynator naukowy polsko-niemieckiego projektu "Szkolny podręcznik do nauki historii"),
prof. Michael G. Müller (współprzewodniczący Rady Ekspertów polsko-niemieckiego projektu), Andrzej Dusiewicz (historyk, pedagog - Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne)

Data emisji: 23.02.2018

Godzina emisji: 19.12

ag/abi/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Polsko-niemieckie pojednanie w Krzyżowej

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 06:05
- Odejdźmy od ołtarza w kierunku dobrej, pokojowej, błogosławionej przez Boga przyszłości dla naszych narodów, dla narodu polskiego i niemieckiego, dla nas wszystkich w Europie - mówił niemiecki kanclerz Helmut Kohl podczas mszy św. w Krzyżowej, dwa dni po upadku muru berlińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy z Rosjanami napisali podręcznik do historii. Spór o pakt Ribbentrop-Mołotow

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 12:31
Historycy z Niemiec i Rosji przedstawili wspólny podręcznik metodyczny do historii XX wieku. Publikacja zawiera dwa odmienne stanowiska, co do interpretacji paktu Ribbentrop-Mołotow i jego skutków dla Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy historycy zbulwersowani niemiecko-rosyjskim podręcznikiem do historii

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2015 14:38
Kilka dni temu naukowcy z Niemiec i Rosji przedstawili wspólny podręcznik do historii XX wieku. Publikacja zawiera dwa odmienne stanowiska w sprawie interpretacji paktu Ribbentrop-Mołotow i jego skutków dla Polski.
rozwiń zwiń