Polacy będą obsługiwać światło XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 19:55
Już niebawem w Polsce zostanie uruchomiony program szkolenia młodych polskich naukowców do użytkowania lasera European XFEL.
Audio
  • Polacy będą obsługiwać światło XXI wieku (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Heiner Müller-Elsner / European XFEL

Rentgenowski laser na swobodnych elektronach European XFEL (X-ray free-electron laser) to najpotężniejsze urządzenie badawcze tego typu na świecie. Znajduje się na terenie ośrodka badawczego DESY (Deutsches Eletronen Synchroton) w Hamburgu. W jego budowę zaangażowanych było 12 krajów, w tym Polska. 

Dzięki niemu naukowcy mogą np. obrazować szczegółową strukturę wirusów, badać molekularne mechanizmy funkcjonowania komórek czy rejestrować trójwymiarowe obrazy obiektów nanoświata. Laser umożliwia również filmowanie przebiegu reakcji chemicznych czy zgłębienie procesów zachodzących we wnętrzu gwiazd i planet.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której wraz z dr. Wojciechem Gawełdą i dr. Ryszardem Sobierajskim rozmawialiśmy o tym, jak działa rentgenowski laser na swobodnych elektronach i o udziale polskich naukowców w projektach realizowanych dzięki XFEL.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: dr Wojciech Gawełda (ośrodek badawczy DESY), dr Ryszard Sobierajski (Instytut Fizyki PAN)

Data emisji: 6.03.2018

Godzina emisji: 19.09

ag/kk

Czytaj także

Światło XXI wieku - reportaż z DESY pod Hamburgiem

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 14:20
W niemieckim ośrodku DESY pod Hamburgiem po wielu latach budowy otwarto XFEL - kilkukilometrowy laser na swobodnych elektronach.
rozwiń zwiń