Podziemny świat Wyspy Wielkanocnej

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 19:51
Wyspa Wielkanocna znana jest przede wszystkim ze swoich zabytkowych posągów. Ale nie mniej intrygujący okazuje się jej podziemny świat. Od 10 lat ten świat dokumentują polscy badacze pod kierunkiem dra Macieja Sobczyka z Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW. O tym, co dzięki badaniom wiemy już o Wyspie Wielkanocnej dr Maciej Sobczyk mówił w "Eurece".
Audio
Wyspa Wielkanocna
Wyspa WielkanocnaFoto: Dr Maciej Sobczyk

Wyspa przypomina szwajcarski ser. Powstała jako wulkaniczne wypiętrzenie, a zatem zbudowana jest z miękkiego tufu, który łatwo ulega erozji. Stąd ponad tysiąc odkrytych już podziemnych jaskiń. - Są to długie tunele lawowe, a czasami niewielkie pęcherze gazowe, które stworzyły pustki w skałach. Oczywiście są rozsiane w różnych częściach wyspy. Są również typowe jaskinie, po których trzeba się wspinać albo zjeżdżać – tłumaczył badacz.

Jaskinie przez stulecia były użytkowane jako miejsca schronienia. – Mamy dowody na to, że jaskinie od zawsze były miejscami zamieszkania dla znacznej części populacji wyspy. Otwarte fragmenty jaskiń pełniły też funkcje ogrodów. Do dzisiaj w takich miejscach rosną na przykład bananowce – dodał dr Maciej Sobczyk.

Jak wyglądały sanktuaria i cmentarzyska umiejscowione w jakiniach? Czy prace polskich archeologów i speleologów przybliżają nas do zrozumienia fenomenu kultury budowniczych wielkich posągów moai, z których słynie wyspa?

Fragment korytarza w jaskini Ana Vaiteka. Fot. Dr Maciej Sobczyk Fragment korytarza w jaskini Ana Vaiteka. Fot. Dr Maciej Sobczyk
Jaskinia Ana Kai Tangata - sztuka naskalna. Fot. Dr Maciej Sobczyk Jaskinia Ana Kai Tangata - sztuka naskalna. Fot. Dr Maciej Sobczyk
Jaskinia Ana Oriku. Fot. Dr Maciej Sobczyk Jaskinia Ana Oriku. Fot. Dr Maciej Sobczyk
Jaskinia Ana Te Pora. Fot. Dr Maciej Sobczyk Jaskinia Ana Te Pora. Fot. Dr Maciej Sobczyk
Jaskinia Ana Te Pora - charakterystyczny tunel lawowy, boczny korytarz z pochówkami. Fot. Dr Maciej Sobczyk Jaskinia Ana Te Pora - charakterystyczny tunel lawowy, boczny korytarz z pochówkami. Fot. Dr Maciej Sobczyk

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr Maciej Sobczyk (Ośrodek Badań Prekolumbijskich UW)

Data emisji: 23.03.2018

Godzina emisji: 19.09

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rocznica chrztu króla Szwecji

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 19:45
1010 lat temu król Szwecji Olaf Skotkonung, jako jeden z ostatnich władców europejskich, przyjął chrzest. Jaka była w tym rola jego matki Sygrydy Storady (Świętosławy)? Czy jest możliwe, że Świętosława ochrzciła swojego syna, jak był dzieckiem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edward Rydz-Śmigły. Utalentowany artysta, którego zapamiętaliśmy jako polityka

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 12:36
Wojskowy, polityk, marszałek Polski, generalny inspektor Sił Zbrojnych, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych w wojnie obronnej 1939 roku, formalnie przez 17 dni "następca prezydenta RP na wypadek opróżnienia się urzędu przed zawarciem pokoju".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W Warszawie iskra, zróbmy z niej płomień". Wrocławski Marzec '68

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 19:30
Na wydarzenia marcowe spoglądamy z perspektywy tego akademickiego miasta.
rozwiń zwiń