Taka mała a taka ważna. Otocz opieką swoją tarczycę

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 19:55
Tarczyca to niewielki gruczoł na dole szyi, wagi zaledwie 30 g. Ma wielkość motyla i przypomina go kształtem. Mimo tak małej wagi, to właśnie tarczyca wydziela do krwi hormony T3 i T4, których znaczenie można porównać do mocy silników odrzutowych w samolotach.
Audio
  • Taka mała a taka ważna. Otocz opieką swoją tarczycę (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Kiedy tarczyca choruje, to nic nas nie boli i zwykle długo nie daje o sobie znać. Kobiety chorują 9 razy częściej od mężczyzn - dlaczego tak jest? - medycyna nie wie.

Skutki zaburzeń w pracy tego gruczołu mają wpływ na cały organizm. Chorób tarczycy, a więc: nadczynności, niedoczynności, choroby Hashimoto, choroby Gravesa-Basedowa – nie wolno lekceważyć!

- Można powiedzieć, że tarczyca to narząd mały i niepozorny ale jednak bardzo istotny. Reguluje nasz metabolizm - mówi w "Eurece" chirurg dr. Jacek Kurnicki. - Trzeba zdawać sobie sprawę, że być może nawet za dużą część dolegliwości może odpowiadać deregulacja układu hormonalnego - dodaje. 

- Tarczyca wymaga ogromnej opieki, bo to maleńki organ, który decyduje o jakości naszego życia. Trzeba ją otaczać opieką, bo kiedy jest puszczona samopas, to dokazuje i daje nam popalić. Ja coś takiego przeżyłam i absolutnie namawiam wszystkich, żeby robili badania profilaktyczne - mówi Katarzyna Dowbor, dziennikarka, twarz kampanii edukacyjnej "Tarczyca - otocz ją opieką".

Jakie objawy daje chora tarczyca? Co to jest wole tarczycowe? Czy powiększona tarczyca może powodować trudności z oddychaniem? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr. Jacek Kurnicki (chirurg), Katarzyna Dowbor (dziennikarka, twarz kampanii edukacyjnej "Tarczyca - otocz ją opieką")

Data emisji: 22.03.2018

Godzina emisji: 19.09

kh

Czytaj także

Jakie sygnały wysyła chora tarczyca? Jak o nią dbać?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 14:37
Choć waży zaledwie 20-30 gramów, to jednak ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, w tym zwłaszcza naszego metabolizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy spożywają za dużo soli

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 14:18
W Światowym Tygodniu Walki z Nadmiernym Spożyciem Soli (World Salt Awareness Week) mówimy o naukowych dowodach dotyczących szerokiego i bardzo szkodliwego wpływ nadmiernego spożycia soli na zdrowie człowieka.
rozwiń zwiń