X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Irena Joliot-Curie - genialna córka genialnej matki

17 marca minęła 62. rocznica śmierci Ireny Joliot-Curie, drugiej w historii noblistki w dziedzinie chemii, odkrywczyni sztucznej promieniotwórczości.
Irena Joliot-Curie
Irena Joliot-CurieFoto: neftali/shutterstock.com
O Audycji

Była córką Polki Marii Skłodowskiej-Curie i Francuza Pierre'a Curie. - Maria nazywała Irenę księżniczką, chociażby z tego powodu, że była jej pierwszym dzieckiem, było to pieszczotliwe określenie. Ale drugim powodem był fakt, że kiedy dziewczyna po raz pierwszy przekroczyła próg laboratorium, można było spodziewać się, że będzie dziedziczką fortuny naukowej - opowiada Małgorzata Sobieszczak-Marciniak, prezes Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie.

W 1934 roku Irena Joliot-Curie wraz z mężem, Frédérikiem Joliot-Curie, wykonała zdjęcie komory mgłowej, na którym uwieczniła zjawisko tworzenia się par elektron-pozyton (pozytonium) z fotonów.

W 1935 roku otrzymała wraz z mężem Nagrodę Nobla z chemii w uznaniu za odkrycie sztucznej promieniotwórczości - syntezy nowych nuklidów promieniotwórczych.

Jak wyglądały jej życie i kariera? Czy udało jej się wyjść z cienia sławnej matki? Dlaczego zaangażowała się w politykę? O tym rozmawialiśmy z naszym gościem. W audycji wyemitowaliśmy też nagranie archiwalne Polskiego Radia z pobytu małżeństwa Joliot w Polsce.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Małgorzata Sobieszczak-Marciniak (prezes Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie)

Data emisji: 27.03.2018

Godzina emisji: 19.10

kk/mg

Playlista