Błękitnej Armii kręta droga do Polski

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 20:07
Wystawę "Błękitna Armia. Dla Ciebie Polsko i dla Twojej chwały" możemy obejrzeć w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. To największa w Polsce ekspozycja ukazująca okoliczności tworzenia jednostek Błękitnej Armii, proces jej formowania, udział w walkach na frontach I wojny światowej oraz wkład w budowanie odrodzonego państwa.
Audio
  • Błękitna Armia na frontach I wojny światowej (Eureka/jedynka)
Wojsko Polskie w 1918 roku tworzyli m.in. żołnierze Błękitnej Armii gen. Hallera. Dziś mundury tej formacji są prezentowane podczas uroczystości patriotycznych
Wojsko Polskie w 1918 roku tworzyli m.in. żołnierze Błękitnej Armii gen. Hallera. Dziś mundury tej formacji są prezentowane podczas uroczystości patriotycznych Foto: Archiwum Kancelarii Prezydenta RP/Wkimedia Commons/Domena Publiczna

Błękitna Armia zwana też Armią Hallera (od nazwy dowódcy gen Józefa Hallera) to Armia Polska we Francji - polska ochotnicza formacja wojskowa powstała w czasie I wojny światowej w roku 1917 roku. Jej potoczna nazwa wzięła się od koloru mundurów francuskich. W pierwszej fazie tworzenia główny trzon stanowili Polacy z USA, zgłaszający się na apel Ignacego Jana Paderewskiego oraz emigranci z Kanady i Francji. Później doszli Polacy z przebywających we Francji i ogarniętych fermentem rewolucji dywizji rosyjskich, a po zakończeniu wojny na Zachodzie Polacy z dywizji austriackich. Oficerami byli głównie Francuzi.

- Bez Ignacego Paderewskiego, bez później tej werwy, tego zmysłu politycznego, który wniósł Roman Dmowski na pewno w tej formie i w takiej liczbie ta armia by nie powstała - mówi Michał Mackiewicz z Muzeum Wojska Polskiego.

Tradycyjna ekspozycja z oryginalnymi eksponatami połączona jest z najnowocześniejszymi technikami muzealnymi. Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Michał Mackiewicz (kurator wystawy z Muzeum Wojska Polskiego)

Data emisji: 4.04.2018

Godzina emisji: 19.09

ag

Czytaj także

Jak generał Haller walczył o Polskę

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 20:00
Józef Haller von Hallenburg (ur. 13 sierpnia 1873 w Jurczycach, zm. 4 czerwca 1960 w Londynie) był jedną z najwybitniejszych osobistości II Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śladami karpackiego szlaku polskich legionistów

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 18:45
Opowiadamy o Traktacie Brzeskim z lutego 1918 roku oraz jego konsekwencjach. Najbardziej spektakularną była bitwa pod Rarańczą, której stuletnią rocznicę obchodzić będziemy 15 lutego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fakty z życia Ignacego Jana Paderewskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 13:12
Konkurs popularnonaukowy z okazji wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie pod tytułem "Paderewski".
rozwiń zwiń