Jak pomóc pacjentowi z chorobą Parkinsona?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 19:44
11 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Choroby Parkinsona. Choroba Parkinsona to jedno z najczęstszych schorzeń neurodegeneracyjnych.
Audio
  • Jak pomóc chorym na chorobę Parkinsona (Eureka/Jedynka)
Choroba Parkinsona to choroba neurodegradacyjna. Z czasem chorzy muszą korzystać z balkonika lub wózka
Choroba Parkinsona to choroba neurodegradacyjna. Z czasem chorzy muszą korzystać z balkonika lub wózkaFoto: klimkin/pixabay

Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią ok. 80 tys. osób, a co roku przybywa nawet do 8 tysięcy nowych pacjentów.

Lekarze stwierdzają, że mają pacjentów w coraz młodszym wieku. Ponieważ jednym z objawów jest drżenie rąk, to kiedyś wiązano to schorzenie z wiekiem pacjenta i diagnozowano ich późno. U ludzi młodych takie objawy budzą zaniepokojenie, stąd diagnoza jest szybsza. Innymi objawami są m.im niestabilność postawy i trudność z zachowaniem równowagi, zaburzenia mowy i połykania. Chorobie sprzyja m.in brak ruchu.

Choroba Parkinsona dotyka nie tylko pacjenta - mierzy się z nią cała rodzina. Bardzo często opiekunem zostaje najbliższa osoba chorego: współmałżonek, dziecko, rodzeństwo.

Niestety, mimo znaczącego postępu we współczesnej medycynie, nie wynaleziono jeszcze leku, który może wyleczyć tę chorobę. Obecne leki mogą jednak złagodzić objawy i opóźnić jej przebieg do tego stopnia, że chorzy mogą być aktywni zawodowo. Istnieje również szereg rozwiązań, które wpływają na poprawę komfortu życia opiekunów i pacjentów.

Jakie są przyczyny choroby? Na czym polega leczenie? Jak się odżywiać w tej chorobie? Gdzie szukać informacji i pomocy, jeśli chory jest samotny?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: Ewa Dobrowolska (Mazowieckie Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona), dr n. med. Aleksandra Karbowniczek (neurolog związana z fundacją "Żyć z chorobą Parkinsona" oraz Polską Akademią Nauk)

Data emisji: 12.04.2018

Godzina emisji: 19.08

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Choroba Alzheimera. Schorzenie tysiąca małych błędów

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 13:30
Zaczyna się od zapominania, zadawania w kółko tych samych pytań, gubienia się. Potem objawy zwykle się nasilają, chory traci umiejętność pisania, czytania, rozumienia abstrakcyjnych pojęć, a wreszcie - przestaje rozpoznawać bliskich. Na tym polega choroba Alzheimera, która wpływa na życie całej rodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowy Dzień Walki z Depresją. Chorują na nią dorośli i dzieci

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 08:00
Depresja to bardzo groźna choroba. Potrafi odebrać chęć do życia, a nawet samo życie. Chorują na nią nie tylko dorośli, ale także dzieci. W światowym Dniu Walki z Depresją przypominamy, że depresję można wyleczyć!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taka mała a taka ważna. Otocz opieką swoją tarczycę

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 19:55
Tarczyca to niewielki gruczoł na dole szyi, wagi zaledwie 30 g. Ma wielkość motyla i przypomina go kształtem. Mimo tak małej wagi, to właśnie tarczyca wydziela do krwi hormony T3 i T4, których znaczenie można porównać do mocy silników odrzutowych w samolotach.
rozwiń zwiń