X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ewa Curie-Labouisse - jedyna w rodzinie bez Nobla

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 20:00
Ewa Curie-Labouisse nie poszła drogą sławnych rodziców, wybitnych fizyków Marii Skłodowskiej i Piotra Curie. Na kartach historii zapisała się jako francusko-amerykańska pisarka, dziennikarka, pianistka i polityk.
Audio
  • Ewa Curie-Labouisse - jedyna w rodzinie bez Nobla (Eureka/Jedynka)
Prezydent Lech Kaczyński (P) i jego żona Maria (L). W środku stoi 101-letnia córka Marii Curie-Skłodowskiej, Eva Curie-Laboisse, którą prezydent Kaczyński odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski
Prezydent Lech Kaczyński (P) i jego żona Maria (L). W środku stoi 101-letnia córka Marii Curie-Skłodowskiej, Eva Curie-Laboisse, którą prezydent Kaczyński odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia PolskiFoto: PAP/Jacek Turczyk

Studiowała pianistykę i literaturę. W latach 30. XX wieku napisała najlepszą biografię swojej matki Marii, która doczekała się wydań w 80 krajach. Zwykła mawiać, że jest jedyną osobą w swojej rodzinie, która nie ma Nobla i to wstyd. A było tych nagród kilka: matki i ojca, siostry i szwagra. Jednak i życie Ewy było wyjątkowe.

W czasie II wojny światowej była korespondentką wojenną oraz ochotniczką w kobiecym korpusie medycznym Wolnych Francuzów podczas kampanii włoskiej, brała udział w lądowaniu w Prowansji na południu Francji. Od lat 60. XX wieku czynnie zaangażowała się w pracę UNICEF - organizacji pomocy na rzecz dzieci, której dyrektorem był jej mąż, amerykański polityk i dyplomata.

W 2006 roku z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego Ewa Curie odebrała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla Polski całej rodziny noblistów. Ewa otrzymała także francuską Legię Honorową za działalność na rzecz UNICEF. Wielokrotnie odwiedzała Polskę. Miała świadomość swojego pochodzenia, znała język polski. Zmarła w wieku 102 lat w Nowym Jorku w roku 2007.

W audycji wyemitowaliśmy archiwalną wypowiedź Ewy Curie-Labouisse. Więcej o tej postaci opowiedziała Małgorzata Sobieszczak-Marciniak z Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Małgorzata Sobieszczak-Marciniak (Towarzystwo Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie)

Data emisji: 17.04.2018

Godzina emisji: 19.10

ag/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skłodowska-Curie i Paul Langevin. Związek, który wstrząsnął Francją

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 12:11
- Monumentalnym skrzywieniem jest postrzeganie Marii Skłodowskiej-Curie jako osoby pozbawionej uczuć - mówił w Jedynce Maciej Karpiński o swojej książce "Maria i Paul. Miłość geniuszy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria i Paul. Skandal namiętnej miłości

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 09:51
Pasjonująca powieść Macieja Karpińskiego opowiada historię romansu Marii Skłodowskiej-Curie i Paula Langevina.
rozwiń zwiń