Kilka słów o Cytadeli Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2018 11:00
4 maja 1834 roku otwarto budowaną kilka lat twierdzę Cytadelę w Warszawie.
Audio
  • Warszawska Cytadela - świadek wielu historycznych wydarzeń (Eureka/Jedynka)
Brama straceń w warszawskiej Cytadeli
Brama straceń w warszawskiej CytadeliFoto: PLRANG ART/shutterstock

Wybudowana na rozkaz cara Mikołaja I pełniła różne funkcje - od garnizonu i więzienia po koszary w okresie międzywojennym. Nigdy nie odegrała roli obronnej. Zapisała się w pamięci raczej jako więzienie.

Po odzyskaniu niepodległości i przejęciu niemieckiej radiostacji z Cytadeli nadano depeszę Józefa Piłsudskiego o powstaniu niepodległego państwa polskiego. Obecnie Cytadela jest w posiadaniu Wojska Polskiego i mieści się w niej Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

Cytadela Warszawie nie była do niczego potrzebna, tym bardziej, że zajęła duży obszar ponad 60 hektarów, a w celu jej wybudowania wysiedlono 10 tysiecy mieszkańców i wyburzono 250 domów. - To był rezultat klęski powstania listopadowego i w ramach represji popowstaniowych decyzją cara Mikołaja I wybudowano twierdzę, która miała pełnić rolę policyjną - mówi Jan Engelgard, kierownik Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Była potrzeba ówczesnym władzom. Choć w ówczesnej Europie takie twierdze budowano niemal w każdym większym mieście.

Ponieważ zmieniły się techniki walki, szczególnie zwiększył się zasięg artylerii, twierdzę przekształcano też w magazyny, stajnie i koszary. Posłuchaj całej rozmowy o historii Cytadeli.

***

Tytuł audycji: "Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Jan Engelgard (kierownik Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej)

Data emisji: 3.05.2018

Godzina emisji: 19.09

ag


Czytaj także

Powstanie w getcie warszawskim. Niemcy nie spodziewali się ataku

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 19:40
Powstania w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. O wydarzeniach sprzed 75 lat mówiła w "Eurece" dr Hanna Węgrzynek z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bonaparte prywatnie. Unikatowa wystawa w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 19:45
Ekspozycja zatytułowana "Napoleon Bonaparte" jest największą kolekcją autentycznych przedmiotów należących do Napoleona, które pochodzą ze zbiorów Fondation Napoléon oraz Musée de l’Armée Invalides w Paryżu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice kart do gry

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 10:00
Tym razem konkurs związany był z wystawą w Zamku Królewskim w Warszawie "Wchodzę! Karty do gry z kolekcji Andrzeja Rzepkowskiego".
rozwiń zwiń