Wystawa jest podróżą w czasie poprzez Pięć Odsłon Triumfu Napoleona Bonaparte: poznamy go jako żołnierza, generała, konsula, cesarza i zesłańca. Podróż ta rozpoczyna się wraz z Rewolucją Francuską w 1789, a kończy śmiercią Napoleona. Ekspozycja pokazuje także akcenty z historii Polski, łączące Napoleona z Polską i Polakami, którzy bardzo mocno wierzyli w skuteczną walkę o niepodległość za jego pośrednictwem.
- Wystawa została otwarta 20 kwietnia i w Warszawie będzie przez jedyne 9 tygodni do 30 czerwca. Wystawa jest naprawdę wyjątkowa. Po raz pierwszy tak duża kolekcja przedmiotów należących do Bonapartego i jego rodziny przekroczyła granice Polski – przekonywała Ewa Król-Bednarczyk, rzecznik prasowy wystawy.
Na wystawie zobaczymy rzeczy osobiste Bonapartego, stroje, broń, odznaczenia, meble, a także dokumenty dotyczące różnych aspektów życia genialnego przywódcy, począwszy od militarnych strategii przez triumfy, aż po życie osobiste. - Na mnie duże wrażenie zrobiło kilka eksponatów. Przywołam tu chociażby bikorn, czyli ten słynny kapelusz, który Napoleon miał na głowie, w decydującym o jego życiu momencie, jakim była bitwa pod Waterloo - powiedział prof. Dariusz Nawrot, historyk z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Katarzyna Jankowska
Goście: Ewa Król-Bednarczyk (rzecznik prasowy wystawy), prof. Dariusz Nawrot (historyk z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach)
Data emisji: 25.04.2018
Godzina emisji: 19.09
kh/abi