X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Akromegalia. Choroba, którą trudno zdiagnozować

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 20:00
Powiększone: stopy, dłonie, uszy czy nos to podstawowe objawy akromegalii. Oprócz tych zmian u chorych pojawia się ogólne zmęczenie, osłabienie i wzmożona potliwość.  
Audio
  • Akromegalia. Choroba, którą trudno zdiagnozować (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

U pacjentów dochodzi m.in. do przerostu tarczycy, jelit, serca czy wątroby. Chorym dokuczają także silne dolegliwości ze strony układu kostno-stawowego w wyniku powstałych zniekształceń czy zmian zwyrodnieniowych w stawach. 

- Myślę, że chorych z akromegalią mamy w Polsce około 2,5 tysiąca pacjentów - mówi w "Eurece" prof. Wojciech Zgliczyński, kierownik Kliniki Endokrynologii CMKP w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. - Jest to grupa wymagająca wspierania, pomagania, stałego nadzoru. Są to ludzie, których życie jest bardzo trudne z powodu wielu powikłań - dodaje. 

Osoby z akromegalią nie noszą biżuterii i mają kłopoty z dobraniem właściwego obuwia, które musi być duże, lekkie i przewiewne. Akromegalia wcześnie rozpoznana może być skutecznie leczona, jednak mimo tak bardzo charakterystycznych objawów, jej zdiagnozowanie może trwać latami.

Postawienie właściwej diagnozy zajmuje w Polsce średnio 10 lat a im szybsze rozpoznanie, tym większe szanse na wyleczenie.  

- Na szczęście u mnie wszystkie objawy choroby uległy cofnięciu po operacji - mówi Katarzyna Marcinkowska, pacjentka oraz prezes Stowarzyszenia Chorych z Akromegalią i Osób Wspierających Pacjentów. - Cztery lata po operacji mój hormon wzrostu zaczął znowu mieć niewłaściwe wartości, więc zaczęłam przyjmować analogi somatostatyny powodujące jego obniżenie. Osobiście dobrze toleruję te leki, jedynym powikłaniem są kamienie w woreczku żółciowym - dodaje. 

Jak diagnozować akromegalię i jak prowadzi się leczenie? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. Wojciech Zgliczyński (kierownik Kliniki Endokrynologii CMKP w Szpitalu Bielańskim w Warszawie), Katarzyna Marcinkowska (pacjentka oraz prezes Stowarzyszenia Chorych z Akromegalią i Osób Wspierających Pacjentów)

Data emisji: 17.05.2018

Godzina emisji: 19.10

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska onkologia dziecięca znalazła się na nowej drodze

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 20:32
- Nadal pozostaje dużym problemem stosowanie nowych leków i innowacyjnych rozwiązań, więc jeśli możemy czerpać z wiedzy ośrodków, które są o krok dalej, to dzięki temu nasi pacjenci mogą mieć dostęp do tego, co jeszcze u nas nie jest standardem - mówi onkolog prof. Anna Raciborska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak rozpoznać chorą tarczycę?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 12:41
Kiedy tarczyca choruje, nie boli i zwykle długo nie daje o sobie znać. Ale skutki zaburzeń w pracy tego gruczołu mają wpływ na cały organizm. Chorób tarczycy nie wolno lekceważyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pomóc pacjentowi z chorobą Parkinsona?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 19:44
11 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Choroby Parkinsona. Choroba Parkinsona to jedno z najczęstszych schorzeń neurodegeneracyjnych.
rozwiń zwiń