Akromegalia. Choroba, którą trudno zdiagnozować

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 20:00
Powiększone: stopy, dłonie, uszy czy nos to podstawowe objawy akromegalii. Oprócz tych zmian u chorych pojawia się ogólne zmęczenie, osłabienie i wzmożona potliwość.  
Audio
  • Akromegalia. Choroba, którą trudno zdiagnozować (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

U pacjentów dochodzi m.in. do przerostu tarczycy, jelit, serca czy wątroby. Chorym dokuczają także silne dolegliwości ze strony układu kostno-stawowego w wyniku powstałych zniekształceń czy zmian zwyrodnieniowych w stawach. 

- Myślę, że chorych z akromegalią mamy w Polsce około 2,5 tysiąca pacjentów - mówi w "Eurece" prof. Wojciech Zgliczyński, kierownik Kliniki Endokrynologii CMKP w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. - Jest to grupa wymagająca wspierania, pomagania, stałego nadzoru. Są to ludzie, których życie jest bardzo trudne z powodu wielu powikłań - dodaje. 

Osoby z akromegalią nie noszą biżuterii i mają kłopoty z dobraniem właściwego obuwia, które musi być duże, lekkie i przewiewne. Akromegalia wcześnie rozpoznana może być skutecznie leczona, jednak mimo tak bardzo charakterystycznych objawów, jej zdiagnozowanie może trwać latami.

Postawienie właściwej diagnozy zajmuje w Polsce średnio 10 lat a im szybsze rozpoznanie, tym większe szanse na wyleczenie.  

- Na szczęście u mnie wszystkie objawy choroby uległy cofnięciu po operacji - mówi Katarzyna Marcinkowska, pacjentka oraz prezes Stowarzyszenia Chorych z Akromegalią i Osób Wspierających Pacjentów. - Cztery lata po operacji mój hormon wzrostu zaczął znowu mieć niewłaściwe wartości, więc zaczęłam przyjmować analogi somatostatyny powodujące jego obniżenie. Osobiście dobrze toleruję te leki, jedynym powikłaniem są kamienie w woreczku żółciowym - dodaje. 

Jak diagnozować akromegalię i jak prowadzi się leczenie? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. Wojciech Zgliczyński (kierownik Kliniki Endokrynologii CMKP w Szpitalu Bielańskim w Warszawie), Katarzyna Marcinkowska (pacjentka oraz prezes Stowarzyszenia Chorych z Akromegalią i Osób Wspierających Pacjentów)

Data emisji: 17.05.2018

Godzina emisji: 19.10

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Polska onkologia dziecięca znalazła się na nowej drodze

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 20:32
- Nadal pozostaje dużym problemem stosowanie nowych leków i innowacyjnych rozwiązań, więc jeśli możemy czerpać z wiedzy ośrodków, które są o krok dalej, to dzięki temu nasi pacjenci mogą mieć dostęp do tego, co jeszcze u nas nie jest standardem - mówi onkolog prof. Anna Raciborska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak rozpoznać chorą tarczycę?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 12:41
Kiedy tarczyca choruje, nie boli i zwykle długo nie daje o sobie znać. Ale skutki zaburzeń w pracy tego gruczołu mają wpływ na cały organizm. Chorób tarczycy nie wolno lekceważyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pomóc pacjentowi z chorobą Parkinsona?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 19:44
11 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Choroby Parkinsona. Choroba Parkinsona to jedno z najczęstszych schorzeń neurodegeneracyjnych.
rozwiń zwiń